Ti6Al4V alaşımında kriyojenik işlemin tokluk değişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of cryogenic treatment on toughness of Ti6Al4V alloy
- Tez No: 773626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KILIÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında titanyum alaşımlarına uygulanacak olan kriyojenik ısıl işlemin tokluk ve mikroyapıdaki etkilerinin incellenmesi amaçlanmıştır. Ti6Al4V malzemesinden dört adet çentik darbe deneyi numunesi hazırlanmıştır. Bunlardan birincisine 12 saat, ikincisine 24 saat ve üçüncüsüne 36 saat derin kriyojenik işlem uygulanmıştır. Dördüncü numuneye herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Numunelere oda sıcaklığında tokluk değerini gözlemleyebilmek için Charpy çentik darbe testi yapılmıştır. Ayrıca kriyojenik işlemin etkilerini belirlemek için mikro yapı incelemeleri ve sertlik testi yapılmıştır. Elde edilen değerler literatürdeki sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmaların neticesinde Ti6Al4V alaşımına uygulanan kriyojenik ısıl işlemin tokluk değeri üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiş, 36 saat kriyojenik işlem uygulanan numunenin %28'e kadar arttığı görülmüştür. Mikroyapı üzerinde ise süre koşuluna bağlı olarak β fazının α fazına dönüşmesiyle yapıdaki iç gerilmelerin azaldığı ve daha kararlı bir yapıya dönüştüğü gözlemlenmiştir. Kriyojenik ısıl işlemin sıcaklık ve süre kontrollü uygulanmasının malzemenin mekanik özelliklerini ve mikroyapısını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, four charpy impact samples were prepared from Ti6Al4V material. The first of these was cryogenically treated for 12 hours. The second was cryogenically treated for 24 hours. The third was cryogenically treated for 36 hours. And the fourth sample was not treated. Charpy notch impact test was performed on the samples in order to observe the toughness value at room temperature. In addition, microstructure investigations and hardness testing were performed to determine the effects of cryogenic treatment. The obtained values were compared with the results in the literature. As a result of the experimental studies, it was observed that the cryogenic heat treatment applied to the Ti6Al4V alloy had a positive effect on the toughness value, and it was observed that the sample, which was subjected to 36 hours of cryogenic treatment, increased up to 28%. On the microstructure, it was observed that the internal stresses in the structure decreased and it turned into a more stable structure with the transformation of the β phase into the α phase depending on the time condition. In addition, it has been observed that the controlled application of the temperature and time-controlled application of cryogenic heat treatment affects the mechanical properties of the Ti6Al4V alloy positively.