Hiperbarik oksijen tedavisinin benign prostat obstrüksiyonuna bağlı alt üriner sistem semptomlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hyperbaric oxygen therapy on lower urinary system symptoms DUE to benign prostatic obstruction
  1. Tez No: 773655
  2. Yazar: GÜRKAN CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Benign Prostat Obstrüksiyonu (BPO), mesane çıkım obstrüksiyonuna neden olan yaşla birlikte görülme sıklığı artan önemli bir sağlık problemidir. Alt üriner sistem semptomlarına (AÜSS) neden olarak kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiler. Tedavi yöntemleri olarak konservatif, medikal ve cerrahi tedaviler bulunmaktadır. Medikal tedavide altın standart alfa blokerlerdir. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO), Nitrik oksit (NO) seviyelerinde yükselmeye, lenfosit-makrofaj hücrelerinde artış ile antiinflamatuar etkiye, epitelizasyona ve fibroblast aktivitesinde artışa neden olmaktadır. Bu patofizyolojik olayların çoğu BPO hastalığının etiyolojisinde de suçlanmaktadır. Ancak literatürde bu konuyla ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda, HBO tedavisinin BPO'ya bağlı semptomlara olan etkisini araştırmayı ve HBO etkisinin altın standart tedavi olan alfa bloker tedavi ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız, tek merkezli prospektif gözlemsel kontrollü çalışma olarak planlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra diyabetik ayak, femur başı aseptik nekrozu, retinal arter oklüzyonu, fournier gangreni gibi nedenlerle Sualtı hekimliği ve Hiperbarik Tıp polikliniğine başvuran ve BPO'ya bağlı semptomları olan hastalar ile Üroloji polikliniğine başvuran ve BPO'ya bağlı semptomları olan hastalar değerlendirildi. Hiperbarik Tıp polikliniğinde HBO tedavisi verilen hastalar Grup 1, Üroloji polikliniğinde Tamsulosin 0,4 mg başlanan hastalar Grup 2 ve Hiperbarik Tıp polikliniğinde tedavisiz takip edilen hastalar Grup 3 olarak değerlendirildi. Tüm hasta gruplarına ilk başvurularında demografik verileri kaydedildi, IPSS ve ICIQ-MLUTS formları dolduruldu, üroflowmetri ile idrar akım hızları, toplam idrar hacmi ve işeme süresi ölçüldü, transabdominal ultrasonografi ile prostat hacmi, intravezikal prostatik protrüzyon (IPP), mesane duvar kalınlığı ve rezidü idrar miktarı hesaplandı. Bu değerlendirme 1 ay sonrasında tekrar edildi ve elde edilen bulgular 3 grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 95 hastanın 33'ü Grup 1'de, 31'i Grup 2'de ve 31'i Grup 3'te değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Benign Prostate Obstruction (BPO) causes bladder outlet obstruction and is an important health problem that increases with age. It negatively affects the quality of life of the person by causing lower urinary system symptoms (LUTS). As treatment methods of LUTS, there are conservative, medical and surgical treatments. Alpha receptor blockers are the gold standard treatment method in the medical therapy. Hyperbaric oxygen therapy (HBO) causes to increase nitric oxide (NO) levels, lymphocyte-macrophage cells for anti-inflammatory effect, epithelialization and fibroblast activity. Most of these pathophysiological aspects are also accused in the etiology of BPO disease. However, there is no study on this subject in the literature. In this study, we aimed to investigate the effect of HBO treatment on symptoms related to BPO and to compare the potency of HBO with alpha-blocker treatment that is the gold standard treatment method. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center prospective observational controlled study. After the ethical approval, patients who applied to the Hyperbaric Medicine outpatient clinic with symptoms such as diabetic foot, aseptic necrosis of the femoral head, retinal artery occlusion, Fournier's gangrene and patients who applied urology outpatient clinic with LUTS related to BPO were included in the study. Patients who received HBO treatment in the Hyperbaric Medicine outpatient clinic were classified as Group1, patients who treated with Tamsulosin 0.4 mg in the Urology outpatient clinic were classified as Group2 and patients who followed-up without treatment in the Hyperbaric Medicine outpatient clinic were classified as Group3. At first admission of all patients, demographic data were recorded and IPSS, ICIQ-MLUTS forms were questioned, urine flow rates, total urine volume and voiding time were measured by uroflowmetry, prostate volume, intravesical prostatic protrusion (IPP), bladder wall thickness and residual urine amount were calculated by transabdominal ultrasound. This evaluation was repeated after 1 month and the findings were compared between the 3 groups. Results: A total of the 95 patients included in the study, 33 were evaluated in Group1, 31 in Group2, and 31 in Group3.