Büyük boyutlu betonarme panel sistemlerin tasarımındaki kısıtlamalar ve bileşim noktalarının irdelenmesi
The Design limitations seen on the large concrete panel systems and connection details
  1. Tez No: 77367
  2. Yazar: NAZAN NOYAN (DÖVERKAYA)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapı üretiminde endüstrileşme prefabrikasyon kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Prefabrikasyon yapıyı oluşturan elemanların önceden fabrikalarda üretilip, stok edilmesi ve bu elemanların şantiyede bir araya getirilerek birleştirilmesidir. Prefabrikasyonda en önemli sorunlardan biri“tasarım”dır ve tasarımda oluşturulan kararların seçilen sistemin özüne uygun olmasıdır. Aksi taktirde prefabrikasyonda ekonomi, üretim hızı ve kalite sorunları sebebiyle başarı sağlanamaz. Bu araştırmada endüstrileşmiş yapım sistemlerinden büyük boyutlu betonarme panel sistemlerde karşılaşılan tasarım kısıtlamala rı belirlenerek, bağlantı noktaları irdelenmiş, sistemin özüne uygun detay çözümleri önerilmiştir. Öncelikle büyük boyutlu betonarme panel sistemlerin endüstrileşmiş yapım sistemleri içndeki yeri ve önemi açıklanarak sistemin tanımı yapılmıştır. Genel bir yaklaşımdan sonra özele inilerek sisteme tasarım kısıtlaması olarak etkiyen faktörler belirlenmiş ve sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma ışığı altında bağlantı noktalarından doğan kısıtlamalar irdelenmiş ve kısıtlamalara esneklik kazandırmayı hedefleyen alternatif çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuçta doğal olarak;geliştirilen önerilerin en mükemmel çözüm olmadığı bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdiğine açıklık getirilmiş, ancak; bu alternatiflerin çalışmanın amacını sağladığını ve sistemin özüne uygun olduğuna dikkat edilmesi gereği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One method of industrialization in building production is defined as prefabrication. Prefabrication is producing building elements in factories, storing and constructing them on site. The most important problem of prefabrication is“design.”Decisions that are made during the desing stage must be suitable to the system. Nevertheless, prefabrication is not succeeded because of economy, speed of production and quality problems. In this study, suitable detail solutions are suggested by examining joint details to determine design limitation seen on large concrete precast panel systems. Large concrete panel systems are generally defined by explaining in place and importance of industrialized construction systems. The factors that are affecting as design limitations to the system are classified. In addition, joint details of concrete precast panel systems are searched and limitations from detail solutions are described. At the end alternatives to the detail solutions used in the market and angular joint details for elastic design are suggested. Finally, suggested detail solutions are explained as not the best having some disadvantages, but the suggested details are suitable to the systems and to the aim of the study.