Ege Bölgesi memba ve maden sularının karşılaştırmalı hidrojeokimyası
The Comparative hydrogeochemistry of spring and mineral waters of aegean region
- Tez No: 77366
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Son yıllarda memba ve maden sularına olan gereksinimin karşılanabilmesi için Ege Bölgesi dağlarından kaynaklanan, kaliteli su arayıp bulma, piyasayı bu konuda çalışmalara itmiştir. Böyle hayati, ekonomik ve acil probleme bidrojeolojik, mdrojeokimyasal incelemeler aracılığıyla ve iyi bir envanter yaparak yaklaşmaya, şişeleme sularının piyasaya aranda gerekli talepleri karşılamaktan öte, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda da ülkemizin bu yöresinde bol debili, yüksek kaliteli suların beslenme boşalma ilişkilerini ve karşılaştırmalı olarak nitel ve nicel yönlerini ortaya koymaya çalıştım. Aslında böyle bir çalışma her kaynak için ayrı ayn yapılabilecek niteliklere sahiptir. Yüksek lisans ve Doktora çalışmalarıyla çok sayıda bu ilginç kaynaklara yönelinmelidir. Ülkemizin su havzalarının, memba suyu özelliklerinin ortaya konması ve gelecek yıllardaki şişeleme sularına olan ihtiyacın daha şimdiden üzerinde durulması gereken bir konu olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Obtaining well qualified water originating from The Aegean mountains in order to meet the requirement to spring and mineral waters in recent years has led The market into research on this subject. I have tried to approach to such a vital, economic and urgent problem with the help of hydrogeological, hydrogeochemical investigations and by preparing a satisfactory inventory and to put forward the feed up and discharge relationships of the high quality/high flow rate waters in domestic and foreign markets, beyond meeting the market requirements of the bottle waters and also to comparatively display their qualitative and quantitative aspects. Such a study, in fact, possesses qualifications to perform individually for each spring. It is advised that such interesting springs are covered by Masters and Ph.D. thesis. It is an obvious fact that putting forward the water basins of Turkey together with the characteristics of mineral waters and the requirements to bottle waters in the coming years is vital.