Pediatrik dönemde beyin ventriküllerine ait parametrelerin yaşa ve cinsiyete bağlı değişimi
Age and gender related changes in the parameters of the cerebral ventricles in the pediatric period
- Tez No: 773692
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRTÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmanın amacı pediatrik dönem beyin ventriküllerinin yaşa ve cinsiyete bağlı değişimini incelemektir. Çalışma Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Picture Archiving and Communication System (PACS) arşiv görüntülerinden 0-18 yaş arası 200 sağlıklı bireyin MRI beyin görüntüleri incelenerek yapılmıştır. Çalışmada yer alan bireyler yaşa göre dört gruba ayrılmıştır. 1. grup 0-2 yaş arasındaki bireyler, 2. grup 3-6 yaş arasındaki bireyler, 3. grup 7-11 yaş arasındaki bireyler, 4. grup 12-18 yaş arasındaki bireyler olarak belirlenmiştir. Çalışmada üçüncü ventrikülün axial ölçümü (ÜVAÖ), cornu frontalis'in anterior genişliği (CFAG), cornu frontalis'in posterior genişliği (CFPG), cornu frontalis'in genişliği (CFG), cornu frontalis'in oblik çapı (CFOÇ), kafatasının maksimum transvers çapı (KMTÇ), kafatasının vertikal çapı (KVÇ), sağ cornu temporalis'in anterioposterior genişliği (SACTAG), sol cornu temporalis'in anterioposterior genişliği (SOCTAG), dördüncü ventrikülün anterioposterior genişliği (DVAG), dördüncü ventrikülün transvers genişliği (DVTG), evans indeksi (EI) ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda 1. grup için CFAG, CFPG, SACTAG, SOCTAG değişkenlerinin, 2. grup için CFAG, CFPG değişkenlerinin, 3. grup için KMTÇ değişkeninin, 4. grup için CFAG, CFPG, CFG, SACTAG, KMTÇ, KVÇ, DVTG değişkenlerinin cinsiyetler arası anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. İncelenen değişkenlerde CFG değişkeni yaş ile değişiklik göstermezken CFAG, DVAG, DVTG, CFOÇ, SOCTAG, KVÇ, KMTÇ değişkenlerinin boyutları yaş ile artış göstermekte EI ve ÜVAÖ değişkenleri yaş büyüdükçe azalmakta ve SACTAG değişkeninin boyutları de yaş ile birlikte önce artıp sonra azalmaktadır. Çalışmanın sonucu literatür ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the age and gender related changes in the cerebral ventricles in the pediatric period by examining the MR brain images of 200 healthy individuals aged 0-18 years from the Picture Archiving and Communication System (PACS) archive images of Bolu Abant İzzet Baysal University. The study was divided into four groups, as individuals between the ages of 0-2, 3-6, 7-11, and 12-18. In the study, the axial measurement of the third ventricle (AMTV), the anterior width of the cornu frontalis (AWCF), the posterior width of the cornu frontalis (PWCF), the width of the cornu frontalis (WCF), the oblique diameter of the cornu frontalis (ODCF), the maximum transverse diamater of the skull (MTDS), the vertical diamater of the skull (VDS), the anterioposterior width of the right cornu temporalis (APWRCT), the anterioposterior width of the left cornu temporalis (APWLCT), the anterioposterior width of the forth ventricle (APWFV), the transverse width of the forth ventricle (TWFV), the evans index (EI) were measured. Statistically significant differences were determined between the genders on the results of the AWCF, PWCF, APWRCT, APWLCT variables for the 1st group, for the 2nd group AWCF, PWCF variables, MTDS variable for the 3rd group, and the AWCF, PWCF, WCF, APWRCT, MTDS, VDS, TWFV variables for the 4th group. While the there was no change on the WCF variable with age, the dimensions of the AWCF, APWFV, TWFV, ODCF, APWLCT, VDS, MTDS parameters increased with age but the EI and AMTV variables decreased in time. Finally, the dimensions of the APWRCT parameter increased first, then a decrease was determined with the age. The results hereby were in resembance with, and contributed greatly to the literature.