Adölesan idiyopatik skolyozlu çocuklarda egzersiz eğitiminin elektromyografi verileri, kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of exercise training on electromyography measurements, muscle strength, and quality of life in children with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 773691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, AIS'li hastalarda kor stabilizasyon egzersiz eğitiminin kas gücü, nöromüsküler kontrol, yaşam kalitesi, uzun süreli Cobb açısı takibi üzerine etkisini görmek ve geleneksel skolyoz egzersizlerine göre etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü şekilde planlanan bu çalışmaya AİS tanılı 32 hasta dahil edildi. Katılımcılar çalışma grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=16) olmak üzere iki gruba randomize şekilde ayrıldı. Tüm hastalara 8 hafta boyunca, her gün uygulanmak üzere fizyoterapist tarafından ev temelli geleneksel skolyoz egzersizleri öğretildi. Çalışma grubundaki hastalara ek olarak 8 hafta boyunca haftanın tüm günleri ve haftada 2 gün fizyoterapist eşliğinde uygulanacak şekilde kor stabilizasyon egzersiz eğitimi verildi. Primer sonuç değerlendirme yöntemi olarak kas kuvveti değerlendirmesi için Biodex izokinetik dinamometre cihazı, kasların elektromiyografik aktivitelerinin değerlendirilmesi için EMG cihazı, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SRS- 22 ölçeği ve hastalığın progresyonunun takibi için uzun süreli Cobb açı takibi kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to see the effect of core stabilization exercise training on muscle strength, quality of life, and long-term improvement of the Cobb angle in patients with AIS in comparison to traditional scoliosis exercises. Methods: 32 patients with AIS were included in this prospective, randomized and controlled study. Participants were randomly divided into two groups as study group (n=16) and control group (n=16). All patients were taught homebased traditional scoliosis exercises to be applied daily for 8 weeks. Additionally, patients in the training group received core stabilization exercise training by a physiotherapist 2 days a week for 8 weeks. Some of the primary outcome measurements were as follows: Biodex isokinetic dynamometer for the muscle strength measurement, EMG for the measurement of the electromyographic activities of the muscles, SRS-22 questionere for the measurement of the quality of life, and Cobb angle follow-up for the measurement of long-term progression of the disease. The measurements were carried out before and after the treatment.