Evaluating urban park development in fast growing city /case study of Zakho city of Iraq
Hızlı büyüyen şehirde kentsel park gelişiminin değerlendirilmesi / Irak Zakho kenti örneği
- Tez No: 773698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentsel yeşil alanlarda genişleme konusu, sürdürülebilir kentsel planlamada en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Kentsel yeşil alanlar şehirlerin formları ve işlevleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve yeşil alanların azalmasıyla birçok sorun ortaya çıkmıştır. Açık alan, kentsel yaşam kalitesinin önemli bir göstergesidir. Çoğu araştırma, bir şehir içindeki açık alanın niteliğine veya miktarına odaklanmıştır. Ancak, açık alan gelişimini değerlendirmek için erişilebilirlik boyutunu araştıran daha az sayıda çalışma yapılmıştır. Zakho, özellikle 2003'te Irak Savaşı'nın başlamasından sonra, son on yılda muazzam kentsel genişlemeye ve nüfus artışına tanık olan Irak şehirlerinden biri olduğu için çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışmada kentin açık yeşil alanlarının ve parklarının mevcut durumu değerlendirilmiştir. Şehir ve mahalle seviyelerinde parklar ve bunların miktar ve erişilebilirlik durumları LAPC standartlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of urban green expansion has become one of the most discussed topics in sustainable urban planning. Urban green spaces have a significant impact on the forms and functions of cities, and many problems have arisen with the decrease in green spaces. Open space is an important indicator of urban life quality. Most research has focused on the quality or quantity of open space within a city. However, fewer studies have been conducted investigating the accessibility dimension to evaluate open space development. Zakho was chosen as the study site as it was one of the Iraqi cities that has witnessed tremendous urban expansion and population growth in the last decade, especially after the start of the Iraq War in 2003. In this study, the current situation of the open green areas and parks of the city was evaluated. The parks and their quantity and accessibility are compared to LAPC standards at the city and neighborhood levels.