Bireylerin anadilleri ve yabancı dillere vermiş oldukları MMN (Mismatch Negativity) yanıtlarının öğrenme sürecindeki değişimi ve bu tepkilerin öğrenme başarısı ile ilişkisi
The change of MMN (Mismatch Negativity) response of individuals to their native and second language in learning process and the relation of these responses to learning achievement
- Tez No: 773697
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Korece bilen Türk katılımcıların, dilde kazanmış oldukları yetkinlik ile yabancı dilde yer alan bir sese vermiş oldukları olaya ilişkin potansiyeller (OİP) arasındaki ilişki Elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle kaydedilmiştir. Çalışmanın örneklemi Korece bilen 12 katılımcı ile bilmeyen 3 katılımcı, toplamda 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 19 ile 27 arasında değişiklik gösterirken cinsiyet dağılımı 13 kadın / 2 Erkek şeklindedir. Çalışma Üsküdar Üniversitesi Kognitif Nörobilim Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarda 10 dakikalık pasif katılımlı EEG kaydı alınmıştır. Elde edilen ham EEG verileri önce Brain Vision Analyzer (BVA) ile daha sonrasında buradan elde edilen sonuçlar SPSS programıyla korelasyon analizine tabi tutulmuştur. P7 elektrotunda katılımcıların Korece dil yetkinlik seviyeleri ile her iki dilde yer alan“오=O sesi”ile Türkçe dilinde yer almayan“어=EO sesi”ne vermiş oldukları MMN yanıtlarının farkında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Türk katılımcıların Korece dil yetkinlik seviyeleri arttıkça, seyrek ve sık uyaranlara vermiş oldukları MMN yanıtların olumsuzluk değerleri artmıştır.. Bu bulgu ileri yaşlarda dil öğreniminde dahi, anadilde yer almayan seslere karşı ayırt etme becerimizin, dilde elde ettiğimiz yetkinlikle birlikte gelişim gösterdiğinin kanıtıdır. Dilde yetkinlikle elde edilen bu ayrım becerisindeki fizyolojik değişim dille ilişkili beyin bölgelerinde gerçekleşen nöroplastisite varlığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between language proficiency and the event-related potentials (ERP) given to a phonem in a foreign language by Turkish participants who speak Korean were recorded by Electroencephalography (EEG) method. The sample of the study consists of 12 participants who speak Korean and 3 participants who do not, 15 participants in all. Range of the participants' age varies between 19 and 27 and the gender distribution is 13 females / 2 males. The study was conducted in Üsküdar University Cognitive Neuroscience Laboratory. A 10-minute passive EEG recording was taken from the participants. The obtained raw EEG data were first analyzed with the Brain Vision Analyzer (BVA) and then the results obtained from BVA were tested to correlation analysis with the SPSS program. In the P7 electrode, a negative significant relationship was found between Korean language proficiency level of the participants and the MMN responses to the“오=O sound”existing in both languages and the“어=EO sound”that does not exist in the Turkish language. As the Korean language proficiency levels of the Turkish participants increased, negativity values of MMN responses to deviant and standard stimuli increased.. This finding supports the idea that even in acquisition of second language at lager ages , the ability of distinguishing against sounds that are not in the native language develops with the acquired proficiency in any language. This physiological development, which is acquired through proficiency, also support the existence of neuroplasticity in language-related brain regions.