Innovative architectural design in the heritage value area design landscape for surrounding of the Kirkuk Citadel as a case study
Miras değer alanında yenilikçi mimari tasarım Kerkük Kalesi çevresinin durum çalışması olarak peyzaj tasarımı
  1. Tez No: 773699
  2. Yazar: SHWAN IBRAHIM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bir bölgenin mimari mirası, o bölgenin kimliğinin ve medeniyetinin ve o bölgenin geçmişi ile bugünü arasındaki bağın, mirasının ve özgünlüğünün açık bir yansımasını temsil eder. Zamanın koşullarına ve devam eden dönüşümlere uyum sağlamak için bu mimari miras, onu korumak ve geliştirmek için korunmalı ve rehabilite edilmelidir. Miras değeri olan alanlarda yeni binaların tasarımı büyük bir zorluktur. Yeni inşa edilen binanın tasarımı, kentsel çevresi ile uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde bu bina çevresine yabancı olacak ve görsel iticiliğe neden olacaktır. Ancak aynı zamanda, insan tarihi bir müzede yaşamak ya da tekdüze bir mimari çerçevede çalışmak istemediğinden, bu binalar daha önceki tarihsel modelleri taklit etmeden uygulanmalıdır. Bu çalışma, Kerkük şehrinin mimari ve kentsel mirasına odaklanmayı ve onu yeniden canlandırmak için ayrıntılı çözümler ve tasarım önermeyi, özellikle sürekli maruz kaldığı yıkım ve değişim sorunlarına ve eylemlerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda zorluklar ve tarihi mimari mirasımızı yok etmeye yönelik devam eden girişimler karşısında bir adımdır.
Özet (Çeviri)
The architectural heritage of a region represents a clear reflection of the identity and civilization of that region and the link between the past and present of that region, its heritage and originality. In order to adapt to the conditions of the times and ongoing transformations, this architectural heritage must be preserved and rehabilitated in order to preserve and develop it. The design of new buildings in heritage sites is a major challenge. The design of the newly built building should be in harmony with its urban environment. Otherwise, this building will be unfamiliar to its surroundings and cause visual impetus. But at the same time, since one does not want to live in a historical museum or work within a uniform architectural framework, these buildings should be implemented without imitating earlier historical models. This study aims to focus on the architectural and urban heritage of the city of Kirkuk and to propose detailed solutions and designs to revitalize it, especially focusing on the problems and actions of destruction and change it is constantly exposed to. This work is also a step in the face of the challenges and ongoing attempts to destroy our historical architectural heritage.