Alışveriş özelliklerinin destinasyon memnuniyeti ve destinasyon sadakati üzerine etkisi: Alanya örneği
The effect of shopping attributes on destination satisfaction and destination loyalty: Alanya case
  1. Tez No: 773707
  2. Yazar: YASEMİN ASİLE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada alışveriş özelliklerinin destinasyon memnuniyeti ve destinasyon sadakati üzerindeki etkisinin Alanya örneğinde değerlendirilmesi ve destinasyon memnuniyetinin, alışveriş özellikleri ve destinasyon sadakati arasındaki ilişkide aracı değişken rolü olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada Alanya'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere anket uygulaması yapılmıştır. Kolayda örnekleme yoluyla toplamda 479 anket elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 istatistik programından faydalanılarak, nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Alanya'nın sahip olduğu alışveriş özelliklerinin bir destinasyon olarak Alanya'ya duyulan sadakat üzerindeki etkilerine yönelik önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre alışveriş özelliklerinin destinasyon sadakatini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile alışveriş özelliklerinden memnuniyetin artması, destinasyon sadakatini anlamlı olarak arttıran bir etkendir. Destinasyon memnuniyetinin, alışveriş özellikleri ve destinasyon sadakati arasındaki ilişkide kısmi aracı değişken rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effect of shopping attributes on destination satisfaction and destination loyalty in the example of Alanya and to determine whether destination satisfaction has a mediating role in the relationship between shopping attributes and destination loyalty. In the study, which was carried out using the quantitative research method, a questionnaire was applied to domestic and foreign tourists visiting Alanya. A total of 479 questionnaires were obtained through convenience sampling. The data obtained were evaluated with quantitative analysis methods by using the SPSS 24 statistical program. According to the results of the analysis, important results have been reached regarding the effects of the shopping attributes of Alanya on the loyalty to Alanya as a destination. According to these results, it has been determined that shopping attributes affect destination loyalty positively. In other words, increasing satisfaction with shopping attributes is a factor that significantly increases destination loyalty. Destination satisfaction has been found to have a partial mediating role in the relationship between shopping characteristics and destination loyalty.