Ordu ili örneğinde gönüllülük ve tarım turizmi
Volunteering and agrotourism in the case of Ordu provice
  1. Tez No: 773706
  2. Yazar: KÜBRA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE GÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Ordu ilinin son yıllarda turizmde önemli eğilimler arasında yer alan gönüllülük ve tarım turizmi potansiyelinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de önemli örnekleri bulunan ve özel ilgi turizmi kapsamında değerlendirilen tarım turizminin Ordu ilinde yeterince gelişmemiş olması bu araştırmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu sebeple tarım turizminin mevcut durumunun nedenleriyle birlikte ortaya çıkarılması ve gelişimine yönelik önerilerin sunulması önemlidir. Bu kapsamda Ordu ilinin mevcut turizm ve tarım potansiyeli ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden görüşme, gözlem ve doküman analizi veri toplama teknikleri ile oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında katılımcıların verdikleri cevapların altında yatan nedenleri derinlemesine incelemek ve sürece bağlı ek sorular sorabilmek için yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat) formu kullanılmış ve 14 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışma ilk olarak katılımcılardan Ordu ilinin tarım ve turizm gelişimi hakkında bilgiler alınmıştır. Daha sonra tarım turizmi ve gönüllü seyahatler alanında gelişimi üzerine sorular yöneltilmiş ve görüşler toplanmıştır. Görüşler doğrultusunda tarım turizminin il genelinde tanınırlığının olmadığı, katılımcıların herhangi bir tarım turizmi ve gönüllülük çalışması ile karşılaşmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların cevapları doğrultusunda, ilde tarım ve turizm alanında önemli alt ve üst yapı eksikliklerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun ile birlikte gönüllülük ve tarım turizmi faaliyetleri hakkında bilgilendirilen katılımcıların bu faaliyetlere sıcak baktığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar, gönüllülük ve tarım turizmi faaliyetlerinin önemli ekonomik ve sosyal getirileri olabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the volunteering and agricultural tourism potential of Ordu province in the Black Sea Region of Turkey, which is among the important trends in tourism in recent years. The fact that agricultural tourism, which has important examples in Turkey and is evaluated within the scope of special interest tourism, is not developed enough in Ordu reveals the necessity of this research. For this reason, it is important to reveal the current situation of agricultural tourism with its reasons and to present suggestions for its development. In this context, the current tourism and agriculture potential of Ordu province were examined severally. The research was formed by interview from qualitative research methods, observation and document analysis from data collection techniques. Within the scope of the research, 14 people were interviewed through a semi-structured interview form in order to examine the reasons underlying the answers of the participants in depth and to ask additional questions related to the process. In the research, firstly, the information of the participants about the agriculture and tourism development of Ordu province was consulted. Then, questions were asked and ideas were collected on the development of agricultural tourism and voluntary travels. In accordance with the ideas, it was determined that agricultural tourism was not recognized throughout the province, and the participants did not encounter any agricultural tourism and volunteering activities. In line with the answers of the participants, it was concluded that there are important infrastructure and superstructure deficiencies in the field of agriculture and tourism in the province. However, it was concluded that the participants, who were informed about volunteering and agricultural tourism activities, inclined toward these activities. Participants stated that volunteering and agritourism activities may have significant economic and social benefits.