The Fundamental principles and practice potential on the designing with geosynthetic in geotechnical engineering applications
- Tez No: 77372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İnşaat Mühendislerinin ana hedefi akıllıca üretilmiş inşaat mühendisliği malzemelerinin yardımı ile fiziksel çevremize akıllıca biçim vererek dünyada yaşam kalitesini geliştirmektir. Bunun yanında İnşaat Mühendisleri bilmektedirler ki akıllı biçimde şekillendirilmiş İnşaat Mühendisliği yapıları inşa edilirken en ekonomik mühendislik çözümü güvenle uygulanmalıdır. Bugün, polimerik malzemeler sayesinde İnşaat Mühendisliği alanında güvenli ve ekonomik altyapılar inşa edilmektedir. Bu polimerik ürünler geotekstiller, geogridler, geonetler, geomembranlar ve geokompozitlerdir. Bunların tümü“geosentetikler”olarak adlandırılmaktadır. Bu yeni ürünler, tamamen yeni uygulama alanları açarak ve çözümlenmemiş pek çok eski problemleri çözümleyerek Geoteknik mühendisliğine bir itki kazandırmışlardır. Bu ürünler kolayca yerleştirilirler, kullanımları ekonomiktir ve geniş, kapsamlı geoteknik projelere ideal biçimde uygundurlar. Bu geosentetik malzemelerinin kullanımı mühendislere zemin kütlesini kuvvetlendirme olanağım sağlar. Ayrıca bu ürünler erozyon kontrolü amacıyla zeminin bir bölümünü filtre etmeyi veya büyük oranda farklı malzemeleri ayırmayı, veya zemin kütlesini zemin yapısının stabilitesini veya performansım olumsuz yönde tehdit eden su veya diğer zararlı likitlerden korumayı mümkün kılarlar. Bir zemin kütlesinden suyu drene edebilme bu geosentetik ürünlerin diğer önemli bir fonksiyonudur. Zemin malzemesinin heterojen yapısından dolayı bu malzeme ile çözümleme ve projelendirme diğer inşaat mühendisliği malzemeleri ile çözüm ve projelendirme yapmaktan daha komplekstir. Bu nedenle geosentetikler ile projelendirilmiş geoteknik mühendisliği uygulamalarından mükemmel performans elde etmek için fizibiliteaşamasından yapım aşamasına kadar geoteknik mühendisliğinin pek çok uygulamalarında minimum projelendirme şartları ve zemin ile geosentetik malzemelerin özellikleri hassas biçimde belirlenmelidir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Geosentetikler ile kapsamlı bir çalışma yapmam istenmiştir. Bu çalışmada Geoteknik Mühendisliğinde karşılaşılan pek çok problemleri aşmak amacıyla kullanılan geosentetiklerin uygulama alanları belirlenmiş, geoteknik uygulama, geosentetik ve zemin mühendislik özellikleri arasındaki ilişkiler ele alınmış, temel prensipler, kavramlar ve en son bilimsel ve profesyonel bilgiden oluşan gerekli projelendirme kriterleri temin edilmiş, bu yeni ürünlerin İnşaat Mühendisliği uygulamalarındaki avantajları ve dezavantajları tartışılmıştır. Geosentetik ürünlerin bir diğer İnşaat Mühendisliği malzemesi yerine kullanımı araştırılmış, ve geotekstilli ve geotekstilsiz olarak projelendirilmiş uygulamaların sonuçlan mukayese edilmiştir. Her bir uygulama için konu ile ilgili bilgiler uygun ve doğru bir biçimde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of Civil Engineers is to improve the quality of life on the earth by the intelligent shaping of our physical environment with the help of intelligently produced civil engineering materials. Besides, civil engineers know that, when constructing these intelligently shaped civil engineering structures the most economical engineering solutions must be applied with a safety factor. Today, thanks to the polymeric materials safe and cost effective infrastructures are being constructed in civil engineering applications. These polymeric products are geotextiles, geogrids, geonets, geomembranes and geocomposites. They are collectively called as“geosynthetics”. These new products, opening completely new application areas and solving lots of ancient unsolved problems have given a thrust to the Geotechnical Engineering. These products are easily installed, economical to use and ideally suited to a wide variety of geotechnical projects. The use of these geosynthetic materials allow engineers to reinforce the soil mass. They also allow to filter a portion of the soil to control erosion, or to separate greatly dissimilar materials, or to protect soil mass or soil structure from water or another hazardous liquids which threat the stability or performance of the structure. The ability to drain water from a soil mass is another important function of these geosynthetic products. Analysis and design with soil material are more complex than analysis and design when dealing with other civil engineering materials. Therefore, the minimum design requirements for several problems of geotechnical engineering from investigation stage to the construction stage must be precisely determined in order to obtain excellentperformance from the geotechnical engineering applications designed with geosynthetics. In this study,. I was required to carry out a comprehensive study in accordance with the Geosynthetics. The application areas of geosynthetics for overcoming the variety of problems confronted in the Geotechnical Engineering were determined, relationships between fabric, structure, and engineering properties were discussed, fundamental principles and concepts and design criteria with the latest scientific and professional knowledge necessary were provided and advantages and disadvantages of these new products in civil engineering applications were discussed. The use of geosynthetic products instead of classical civil engineering materials were investigated and comparisons were made between the results with and without geosynthetics. For each application related information about the subject have been put together in an suitable and correct form.