Çocukluk döneminde pasif sigara içiciliğinin erişkin dönemdeki uyku apnesi gelişimine etkisi
The effect of passive smoking in childhood on the development of sleep apnea in adulthood
- Tez No: 773714
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Aktif sigara kullanımı, pasif sigara dumanı maruziyeti ve obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birer halk sağlığı problemidir. Pasif sigara dumanı maruziyetinin OUAS gelişimine neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmamızda, çocukluk döneminde pasif sigara dumanı maruziyeti ile erişkin dönem obstrüktif uyku apne sendromu gelişimi ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak 1 Temmuz 2022 – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, Profesör (Prof.) Doktor(Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 302 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplamda 35 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve çocukluk döneminde pasif sigara dumanına maruziyetleri değerlendirildi. Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) sorgusu amacıyla Berlin anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Active smoking, passive cigarette smoke exposure and obstructive sleep apnea syndrome (OUAS) are public health problems that negatively affect human health. Passive cigarette smoke exposure is thought to cause the development of OUAS. In this study, we aimed to evaluate the relationship between passive cigarette smoke exposure in childhood and the development of obstructive sleep apnea syndrome in adulthood. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between 1 July 2022 and 1 September 2022 as a cross-sectional-descriptive survey study, consists of 302 participants who applied to Professor (Prof.) Doctor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. In our survey consisting of 35 questions in total, the sociodemographic characteristics of the participants and their childhood exposure to passive cigarette smoke were evaluated. The Berlin Questionnaire was applied for the query of obstructive sleep apnea syndrome (OUAS).