Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin kırım-kongo kanamalı ateşi konusundaki bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowlede and attitudes of family medicine specialist students about crimean-congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 773713
  2. Yazar: NİLAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Sağlık kuruluşlarında KKKA olgu yönetiminin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için sağlık bakım hizmeti verecek olan sağlık personelinin bu hastalık hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olması gereklidir. Bu çalışmanın amacı aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin KKKA konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını irdelemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan 158 aile hekimliği uzmanlık öğrencisine yönelik kesitsel-tanımlayıcı tipte anket çalışması olarak uygulandı. Katılımcılardan amaçsal örneklem yöntemiyle seçilerek çalışmaya katılmayı kabul ettiklerine dair onam alındıktan sonra Google Formlar üzerinden hazırlanan 25 soruluk anket online ortamda (internet üzerinden) gönderildi. İlk 9 soru yaş, cinsiyet, meslekte geçirdiği yıl, mesleği bugüne kadar icra ettiği bölgeler ve aile hekimliği uzmanlığında geçirilen süreyle ilgili demografik veriler ile KKKA'yla daha önce karşılaşıp karşılaşmadığını, KKKA'nın yaygın olduğu riskli bölgelerde çalışıp çalışmadığını ve KKKA ile ilgili almış olduğu eğitimleri sorgulayan soruları içermektedir. Anketin ikinci bölümündeki 16 soru ise KKKA bilgi düzeyini ölçmek ve tutumlarına yönelik sorulardı. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin yaş ortalaması 29,4±4,3 idi. Bilgi düzeyi ve tutumlara yönelik sorulan 16 soruya verilen ortalama doğru yanıt sayısı 9,4±2,6 olup en az 2 en fazla 15 doğru yanıt görüldü. KKKA ile ilgili eğitimlerin alındığı yer gruplarında doğru yanıt ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,042). Katılımcılar arasında günümüze kadar mesleğini geçirdiği bölgeler çok riskli olanların doğru yanıt ortalaması, riski az olan bölgelerde çalışanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: In order for CCHF case management to be carried out successfully in healthcare institutions, healthcare workers, who will provide healthcare ministraiton, must have efficient knowledge about this disease. The aim of this study is to examine the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine assistant doctors about CCHF. Materials and Methods: This study was applied as a cross-sectional descriptive survey study to 158 family medicine assistant doctors, who work at training and research hospitals in Istanbul. A 25-question questionnaire, which was selected by the purposeful sampling method, was sent online via Google Formlar after obtaining consent to participate to study. The first 9 questions are demographic data about age, gender, years spent in profession, the regions where they've practiced the profession and the time spent in family medicine specialty, whether they've encountered CCHF before, whether they've worked in risky areas where CCHF is common, and what they've received regarding CCHF. contains questions questioning the trainings. The 16 questions in the second part of the questionnaire were about CCHF knowledge and attitudes. Results: The mean age of the physicians participating to the study was 29.4±4.3. The mean number of correct answers given to 16 questions about knowledge level and attitudes was 9.4±2.6, with at least 2 and at most 15 correct answers. Correct answer means were statistically significant in the place groups where training on CCHF was received (p=0,042). Among the participants, the correct answer mean of those who were at high risk in the regions where they spent their careers until today was statistically significantly higher than those who worked in regions with low risk (p=0,001).