Daha önce femoral arter müdahalesi olan hastalarda AORT onarımı için yeniden femoralarter girişiminde pro-glide cihazının etkililik ve güvenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy and safety of the PRO-glide device in femoral artery RE-intervention for aortic repair in patients with previous femoral artery intervention
- Tez No: 773716
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Aort hastalıkları toplumda yaygın olarak görülen hastalıkların başında gelir. Önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Daha önce aort cerrahisi ilk tedavi seçeneği iken günümüzde endovasküler onarım yöntemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte birçok aort hastalığında perkütan endovasküler aort onarımı birinci sırada tedavi seçeneği haline gelmiştir. Perkütan endovasküler onarım yöntemlerinde büyük boyutta cihazların kullanılması nedeni ile vasküler erişim yolu işlem başarısı ve komplikasyonlar açısından oldukça önemlidir. Daha önceleri erişim yolu cerrahi olarak sağlanırken, VKC'lerin kullanıma girmesi ile p-EVAR, p-TEVAR kavramı ortaya çıkmıştır. Ancak VKC'lerin kullanımı ile ilgili bazı kısıtlamalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı daha önce kasık müdahalesi geçirmiş hastalarda sütur aracılı vasküler kapatma cihazı olan Pro-Glide cihazının teknik başarısı ve komplikasyonları açısından etkililik ve güvenliğini değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem : 01 Aralık 2015 – 01 Temmuz 2022 yılları arasında merkezimizde >18F femoral kılıf gerektiren perkütan torakal endovasküler aortik onarım yapılmış ve arteriotomi Pro-Glide cihazı ile kapatılmış 135 hasta retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar daha önce kasık girişimi (KG) olan ÖKG (+) ve KG olmayan ÖKG (-) olarak iki gruba ayrıldı. Kriterlere uyan ÖKG (+) 38 olgu ve ÖKG (-) 97 olgu nun, bilgisayarlı tomografide (BT) saptanan CFA'nın anatomik özellikleri ve hastalarda kullanılan kılıf ve cihazların özellikleri, prosedürel veriler, klinik sonuçlar ve prosedürle ilgili komplikasyonlar, önceki kasık girişimine göre kılıf boyutlarına bağlı olarak teknik başarı yüzdeleri iki grup arasında değerlendirildi. Bulgular: Çalışma popülasyonu 135 hastadan oluşmakta ve 38 hastada önceden kasık girişimi (ÖKG +) varken 97 hastada daha önceden kasık girişimi yoktu (ÖKG-). ÖKG (-) olan grupta ortalama yaş 60.2±11.4 olup % 81' i erkek ti. ÖKG (+) Olan grupta ortalama yaş 61.8±10.3 olup % 89.5 'unu erkekler oluşturmaktaydı. Pre-close tekniği ile femoral yaklaşımdaki genel başarı oranı, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı değildi (% 94.1 e karşı % 96.4 p=0.55). ÖKG (+) grubunda iki hasta ve ÖKG (-) grubunda beş hasta perkütan femoral yaklaşım teknik başarısızlık ile sonuçlandı. ÖKG (+) grubunda üç hasta ve ÖKG (-) grubunda 4 hasta prosedürlerden sonra femoral komplikasyon görüldü. ÖKG (+) grubu ÖKG (-) grubu karşılaştırıldığında daha yüksek komplikasyon oranına sahipti. Ancak bu istatistiksel olarak önemli değildi(p=0.181). Sonuç: Daha önce kasık müdahalesi olan ve olmayan gruplarda teknik başarı sırasıyla %94,1 ve %96,4 olup; daha önce kasık müdahalesi olan grupta daha büyük boyutlu kılıf kullanılmasına rağmen toplam komplikasyon oranı %2,6 idi ve her iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu(p=0.181).
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic diseases are one of the most common diseases in the society. It is an important cause of mortality and morbidity. Previously, aortic surgery was the first treatment option, but today, with the development and widespread use of endovascular repair methods, percutaneous endovascular aortic repair has become the first-line treatment option in many aortic diseases. Due to the use of large-sized devices in percutaneous endovascular repair methods, the vascular access route is very important in terms of procedural success and complications. While previously the access route was surgically provided, the concept of p-EVAR, p-TEVAR has emerged with the introduction of VKCs. However, there are some restrictions on the use of VKCs. The aim of this study was to evaluate the efficacy and safety of the Pro-Glide device, a suture-mediated vascular closure device, in terms of technical success and complications in patients who had previously undergone groin intervention. Materials and Methods: Between 01 December 2015 and 01 July 2022, 135 patients who underwent percutaneous thoracic endovascular aortic repair requiring >18F femoral sheath at our center and closed arteriotomy wıth the Pro-Glide device were analyzed retrospectively. The patients were divided into two groups as PGI (+) with previous groin intervention (GI) and PGI (-) without GI. Anatomical features of CFA detected on computed tomography (CT) and characteristics of sheaths and devices used in patients, procedural data, clinical results and procedural complications, compared to previous groin intervention technical success percentages were evaluated between the two groups, depending on sheath sizes. Results: The study population consisted of 135 patients and 38 patients had previous groin intervention (PGI +), while 97 patients had no previous groin intervention (PGI-). The mean age in the group with OCG (-) was 60.2±11.4, and 81% were male. PGI(+)The mean age of the group was 61.8±10.3% and 89.5% were men. The overall success rate of the femoral approach with the pre-close technique was not statistically significant between the two groups (94.1% vs. 96.4% p=0.55). Two patients in the PGI (+) group and five patients in the PGI (-) group resulted in technical failure of the percutaneous femoral approach. Femoral complications were seen after the procedures in three patients in the PGI (+) group and 4 patients in the PGI (-) group. The PGI(+) group had a higher complication rate when compared to the PGI(-) group. However, this was not statistically significant (p=0.181). Conclusion: Technical success in groups with and without previous inguinal intervention was 94.1% and 96.4%, respectively; Although a larger sheath was used in the group with previous inguinal intervention, the overall complication rate was 2.6% and there was no significant difference between the two groups (p=0.181).