Pediatrik B hücreli akut lenfoblastik lösemi olgularında kemik iliği hümoral bileşenlerinin doğal öldürücü hücreler üzerine etkisi
The effect of bone marrow humoral components in pediatric -cell acute lymphoblastic leukemia cases on natural killer cells
- Tez No: 773726
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL), kemik iliğindeki lenfoid öncül hücrelerin kontrolsüz çoğalma ve farklılaşmasıyla meydana gelen bir hematolojik malign hastalıktır. Çoğunlukla çocuklarda meydana gelen ALL, çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülenidir. B lenfoid öncül hücrelerden gelişen B-ALL hastalığın en yaygın formudur. Klasik kemoterapi ajanlarıyla tedavi sonucu hastalarda sağkalım oranı yüksek olmakla birlikte, tedavinin ciddi yan etkilerinin olması ve tedaviye direnç gösteren hastaların varlığı nedeniyle tedavide immünoterapi önem kazanmaktadır. Son yıllarda, kansere karşı immün yanıtlarda önemli rol oynayan doğal öldürücü (natural killer - NK) hücrelerin immünoterapide kullanımı üzerine çalışmalar yoğunluk kazanmıştır; ancak tedaviden alınan sonuçlar beklenenin altında olup, bu durumun ardında B-ALL hastalarının kemik iliği ve kan dolaşımlarındaki immün-baskılayıcı ortamın olması mümkündür. Bu düşünceyle gerçekleştirdiğimiz çalışmada, B-ALL hastalarının kemik iliği plazma örneklerinin sağlıklı NK hücreleri ile birlikte 24 ve 72 saat kültürü sonrası NK hücrelerinin alt grup oranları, PD-1 betimlemeleri, proliferatif yanıtları ve hücre içi IFN-g, IL-10 ve TNF-a seviyeleri ölçülmüştür. Değerlendirmeler akut lösemi açısından patoloji saptanmayan hastaların kemik iliği plazmaları ve fetal sığır serumu eklenen koşullar ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla kemik iliği plazma örneklerindeki hümoral bileşenlerden olan sitokinler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla plazma IL-1b, IL-6, IL-10, IL-18, IFN-a2, IFN-b, IFN-g, TNF-a ve GM-CSF seviyeleri ölçülmüştür. B-ALL plazması eklenen koşullarda NK hücre alt grup oranları ve proliferasyonu kontrol gruplarına göre düşerken, PD-1 ile hücre içi IL-10 ve TNF-a seviyelerinin yükseldiği görülmüştür. B-ALL plazma örneklerinde yüksek IL-10 düzeylerine karşılık IL-18 ve IFN-g seviyelerinde düşüş saptanmıştır. Bu bulgular, B-ALL hastalarının kemik iliğindeki hümoral bileşenlerin, NK hücreleri üzerinde baskılayıcı etki gösterdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is a hematological malignant disease of lymphoid precursor cells with uncontrolled proliferation and differentiation in bone marrow. Mostly occurring in children, ALL is the most common childhood cancer. B-ALL, generating from B lymphoid progenitor cells, is the most common form of the disease. Although the survival rate is high in patients treated with chemotherapeutic agents, side effects and resistance may occur. Thus, immunotherapy gains importance as a treatment option. Due to their importance in anti-cancer immunity, studies on natural killer (NK) cells in immunotherapy have increased. However, the efficiency of this treatment is lower than expected, which may be due to the immunosuppressive environment in bone marrow and circulation of B-ALL patients. Therefore, in our study, bone marrow plasmas of B-ALL patients were co-cultured for 24-72 hours with healthy cells. The subgroups, PD-1 expression, proliferation and IFN-g, IL-10 and TNF-a levels of NK cells were investigated. Experiments were compared to conditions with fetal bovine serum and bone marrow plasmas of patients without leukemia. Plasma IL-1b, IL-6, IL-10, IL-18, IFN-a2, IFN-b, IFN-g, TNF-a and GM-CSF levels were also measured. In the conditions with B-ALL plasmas, the ratios and proliferative capacities of NK cell subgroups were found to be decreased compared to the control groups, while PD-1 and intracellular IL-10 and TNF-a levels were increased. High IL-10 versus low IL-18 and IFN-g levels were detected in B-ALL plasmas. These findings indicate that humoral components in the bone marrow of B-ALL patients exert a suppressive effect on NK cells.