Pedı̇atrı̇k B hücrelı̇ akut lenfoblastı̇k lösemı̇ olgularında monosı̇tlerı̇n fenotı̇pı̇k özellı̇klerı̇
Characterization of human monocyte subsets in acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 957133
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hematoloji, Allergy and Immunology, Hematology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL), lenfoid kökenli öncül hücrelerin kontrolsüz proliferasyonu ve farklılaşma yetisini kaybetmesi ile karakterize, kemik iliğinde başlayan hematolojik malignitedir. B-ALL pediatrik yaş grubunda en sık görülen alt tiptir. Son yıllarda sağkalım oranlarında önemli bir artış olmasına rağmen, tam iyileşmenin önündeki en büyük engel relaps gelişimidir. Bu nedenle, relapsa katkıda bulunabilecek faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Monositler ve makrofajlar, homeostazın sağlanması ve devamlılığı için düzenleyici işlevleri ile kemik iliği kök hücre nişinin temel hücresel bileşenleridir. Son çalışmalar, artmış monosit sayısının ALL patogenezinde ve hastalığın ilerlemesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar kemik iliği örneklerinde yüksek miktar ve oranlarda monosit varlığını tespit etmiş olsa da, monositlerin fenotipik özellikleri incelenmemiştir. Bu çalışmada monositlerin ve makrofajların fenotipik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yeni tanı alan ve tedavi edilmemiş pediatrik B-ALL hastaları ve kontrol grubu hastalarının kemik iliği örneklerinde monosit ve makrofaj alt grupları akan hücre ölçer sisteminde analiz edilmiştir. Monosit alt grupları arasında, immünosupresyonla ilişkili CD14solukCD16++ monositler B-ALL hastalarının kemik iliğinde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Makrofajlar plastisite göstermekte ve M1/M2 oranı çeşitli hastalıklarda immün disregülasyonun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. M1 makrofaj oranı B-ALL grubu içinde M2 makrofajlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bulgularımız, CD14solukCD16++ monositlerin immünsüpresyona neden olarak B-ALL progresyonu ile ilişkili olabileceğini ve M1 makrofajların B-ALL mikroçevresine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is a hematologic malignancy that begins in the bone marrow and characterized by uncontrolled proliferation and loss of ability of differentiation precursor cells of lymphoid origin. B-ALL is the most common subtype within pediatric age group. Despite significant increase in survival rates in recent years, biggest obstacle to full recovery is development of relapse. Therefore, it is important to identify factors that may contribute to relapse. Monocytes and macrophages are essential cellular components of bone marrow stem cell niche with their regulatory functions for maintenance and homeostasis. Recent studies suggests that increased number of monocytes may play an important role in the pathogenesis and progression of ALL. Although studies have detected the presence of monocytes in bone marrow samples in high quantities and ratios, their phenotypic characteristics have not been examined. This work aimed to investigate the phenotypic characteristics of monocytes and macrophages. 24 newly diagnosed, untreated pediatric B-ALL patients and 24 healthy controls' BM samples were collected. Monocyte and macrophage subsets were analyzed using flow cytometry. Among them, CD14dimCD16++ monocytes are significantly higher in BM of B-ALL patients and related to immunosuppression. Macrophages show plasticity and M1/M2 ratio serves as an indicator of immune dysregulation in various disorders. M1 macrophages found to be significantly higher among B-ALL patients compared to M2 macrophages. Our findings suggest that CD14dimCD16++ monocytes may be related with B-ALL progression by causing immunesupression and M1 macrophages may contribute to B-ALL microenvironment.