Avrupalı Türk kimliğinin oluşumu: Hollanda'daki Türk toplumu örneği
The formation of European Turkish identity: The case of Turkish society in the Netherlands
- Tez No: 773746
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
1960'lı yıllarda başlayan Türkiye'den Avrupa'ya iş gücü göçü, Avrupalı Türk kimliğinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'den Avrupa'ya göçen Türklerin deneyimlerinin Hollanda özelinde incelenmesi bakımından önem teşkil etmektedir. Söz konusu inceleme yapılırken, ulus-ötesi göç teorilerinde görece yeni sayılabilecek bir yaklaşım olan süper-çeşitlilik teorisinden yararlanılmıştır. Göç olgusunun Avrupa ülkelerini yoğun olarak etkilediği günümüzde, göçmenlerin sahip olduğu çeşitliliğinin çok daha karmaşık bir görünüme sahip olduğu savından hareket eden yaklaşım, göçmen grupların çok daha fazla çeşitlilik arz eden karakterlerine odaklanmaktadır. İletişim ve ulaşım olanaklarının oldukça fazlalaştığı günümüz toplumları için hareketlilik artmış, farklı kültürlerle farklı mekânlarda karşılaşmak hayatın bir parçası hâline gelmiştir. Bu bakımdan, diaspora çalışmalarında salt etnik kimlik temelli olarak yapılacak değerlendirmelerin eksik kalacağını ve grupların sahip olduğu dini, kültürel, sosyal vb. faktörlerin yanında dil, cinsiyet, yasal statü ve mevcut toplumda kalış süresi gibi faktörlerin de etkili olduğunu vurgulamaktadır. 60 yıldan fazla bir tarihsel geçmişe sahip olan Avrupalı Türkler de bu süper hareketlilikten muaf olmamışlar ve bu süreçler onları da etkilemiştir. Çalışmada, süper-çeşitlilik teorisinden yola çıkılarak, 19 Ağustos 1964 tarihinde imzalanan iş gücü anlaşmasından itibaren Türkiye ile Hollanda arasında yoğunlaşan göç süreci incelenecektir. Çalışma, Türk toplumunun Hollanda'ya göçünün ilk yılları, sivil toplum kuruluşları, Hollanda'daki Türk medyası ve siyasal katılım gibi Türk toplumunu yansıtan unsurların yanı sıra, Hollanda'nın göç politikalarının incelenmesi bakımından da önemlidir. Çalışmanın Hollanda'ya odaklanma sebepleri olarak; Hollanda Türk toplumunun bu ülkede toplumun her alanında pay sahibi, beşeri sermayesi oldukça güçlü, siyasal katılım süreçlerini kullanarak politik sahada etkili ve sivil toplum kuruluşlarının kurumsallaşma kapasitesinin Türk iş gücü göçünün gerçekleştiği diğer ülkelere göre iyi sayılabilecek düzeyde bir görünüme sahip olması gibi faktörler sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Labour migration from Turkey to Europe, which started in the 1960s, led to the emergence of the European-Turk identity. This study is important in terms of examining the experiences of Turks who migrated to Europe from Turkey in the case of the Netherlands. The super-diversity approach, which is a relatively new approach in transnational migration theories, was used while conducting the analysis. The approach focuses on the various characters of immigrant groups, which today have much more complex characteristics. Today, where communication and transportation opportunities have increased considerably, it has become a part of life for societies to encounter with different cultures in different places. In this respect, the approach states that evaluations based on ethnic identity is insufficient in diaspora studies. The approach also emphasizes that besides the religious, cultural and social factors of the groups such as language, gender, legal status and length of stay in the society are also effective. Turks in Europe, who have a history of more than 60 years, are not exempt from this“super mobility”, these processes have also affected them. In the study, with the theory of super diversity, the migration process between Turkey and the Netherlands since the labour agreement signed on 19 August 1964 will be examined. The study is important in terms of examining the immigration policies of the Netherlands, as well as the elements reflecting the Turkish society such as the first years of the Turkish society's migration to the Netherlands, non-governmental organizations, Turkish media and political participation in this country. The reasons for focusing on the Netherlands are that the Turkish society in the Netherlands has a share in all areas of society in this country, its human capital is quite strong, it is effective in the political field by using political participation processes, and the institutionalization capacity of non-governmental organizations is at a good level compared to other countries where Turkish labour migration takes place.