Su hakkı ve suyun metalaşması
Water right and commodification of water
- Tez No: 773745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya nüfusunun hızlı artışı ve sanayi devrimi etkisiyle su kullanımının çeşitlenmesi ve suyun sanayide daha fazla kullanımının bir sonucu olarak tatlı su kaynakları giderek azalmış ve su konusundaki tartışmalar artmıştır. Dünya nüfusunun ve kentleşmenin artması, hızlanan çevresel sorunlar ve hidrolojik değişkenler sınırlı olan su kaynakları üzerinde olumsuz etkileri çoğaltmaktadır. Nüfus artışı, suya ulaşımda daha büyük bir küresel sorun oluşturacak ve suyun yetersizliği var olan sorunların artmasına neden olacaktır. Çalışmanın amacı temiz su kaynaklarındaki azalmaya çözüm olarak getirilen suyun metalaştırılmasının -insan hakkı olan suyun fiyatlandırılarak satılmasının- hayatı olumsuz etkileyeceğini ortaya koymaktır. Su kaynaklarının korunması çerçevesinde geliştirilen argümanların yanı sıra suyun temel insan hakkı niteliği ile kullanma suyuna ulaşımın parasal karşılığı tartışılmıştır. Bu çerçevede, birinci bölümde suyun temel bir insan hakkı olma niteliği ile ilgili kavramlar, ikinci bölümde su hakkının hukuki temelleri ve üçüncü bölümde ise suyun metalaşmasıyla su yönetimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid increase in the world population and the diversification of water use with the effect of the industrial revolution and the greater use of water in industry, fresh water resources have gradually decreased and discussions on water have increased. Increasing world population and urbanization, accelerating environmental problems and hydrological variables increase the negative effects on limited water resources. Population growth will create a bigger global problem in accessing water and the lack of water will increase existing problems. The aim of the study is to reveal that the commodification of water, which is brought as a solution to the decrease in clean water resources, will adversely affect life. In addition to the arguments developed within the framework of the protection of water resources, the basic human right nature of water and the monetary value of access to potable water were discussed. In this framework, in the first part, the concepts related to the quality of water as a basic human right, in the second part the legal foundations of the right to water, and in the third part, water management with the commodification of water are discussed.