Multipl sklerozlu bireylerde huzursuz bacak sendromu ve video temelli fiziksel aktivite eğitiminin etkileri
Restless legs syndrome in multiple sclerosis and effects of video game-based physical activity training
- Tez No: 773747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN, DOÇ. DR. TURHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı, Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) olan Multipl Skleroz'lu (MS) bireylerde 8 haftalık video oyunları temelli fiziksel aktivite eğitiminin (VOTFAE) etkilerinin incelenmesidir. Bu tek kör randomize kontrollü çalışmaya 31 HBS-pozitif ve 34 HBS-negatif MS'li birey katıldı. HBS-pozitif ve negatif katılımcılar VOTFAE grubu ve kontrol grubu olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldılar. VOTFAE grubuna 8 hafta boyunca haftada iki gün tedavi verildi. Sonuç ölçümleri olarak HBS Şiddet Derecelendirme Skalası, Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği, MS Yürüyüş Ölçeği, Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi, Hastane ve Anksiyete Depresyon Ölçeği, Godin Boş Zaman-Egzersiz Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykululuk Ölçeği, 6 Dakika Yürüme Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, MS Uluslararası Yaşam Kalitesi Ölçeği, MS Semptom Ölçeği kullanıldı. VOTFAE uygulanan HBS-pozitif MS'li bireylerde HBS şiddetinde azalma, uyku ve yaşam kalitesinde artış, yürüme ve denge fonksiyonlarında gelişme, anksiyete düzeyinde azalma görülürken, kontrol grubunda HBS şiddetinin arttığı ve yaşam kalitesinin düştüğü görülmüştür (p0,05). Bu çalışma, HBS-pozitif MS'li bireylerde VOTFAE'nin HBS şiddeti, uyku kalitesi, yürüme, denge, yaşam kalitesi ve anksiyete üzerine etkili bir yöntem olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study's main aim was to investigate the effects of 8-week video game-based physical activity (VBPA) in persons with multiple sclerosis (MS, pwMS) with restless legs syndrome (RLS). Thity-one RLS-positive and 34 RLS-negative pwMS were enrolled this blind randomized controlled study. RLS-positive and RLS-negative participants were randomly divided into two groups: VBPA training group and control group. VBPA training was applied for two days/week for 8 weeks. The outcome measures consist of International RLS Study Group Rating Scale, Modified Fatigue Impact Scale, MS Walking Scale, Timed 25-Foot Walk Test, Hospital Anxiety and Depression Scale, The Godin-Shephard Leisure-Time Physical Activity Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, 6-Minute Walk Test, Timed and Up Go, MS International Quality of Life questionnaire, MS-Related Symptom Checklist. The RLS severity, anxiety level, sleep quality, quality of life, walking, and balance functions were improved in RLS-positive VBPA group while RLS severity increased, and quality of life decreased in control group (p0.05). This study suggests that VBPA training could be an effective method on RLS severity, anxiety, sleep quality, gait, balance, and quality of life in RLS-positive pwMS.