Annelerde psikolojik iyi oluş ile emzirme öz yeterliliği arasındaki ilişki
The relationship between psychological wellness and breastfeeding self-efficiency in mothers
  1. Tez No: 773755
  2. Yazar: EDA ACAR MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Annelerde Psikolojik İyi Oluş ile emzirme Öz Yeterliliği arasındaki ilişki değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışmada“Anne Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Emzirme Öz Yeterlilik”ve“Psikolojik İyi Oluş”ölçekleri kullanılarak 150 anne ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerden Emzirme Öz Yeterliliği 57.83±8.08, Psikolojik İyi Oluş 47.73±5.81 olarak belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarında Pospartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçek toplam puan ortalaması farkı annelerdeki demografik özelliklerden; emzirme tecrübesi, bebeği emzirme ve bebeklik döneminde emzirilme durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı (p0.05). Psikolojik İyi Oluş Ölçek toplam puan ortalamasının annelerin demografik özelliklere göre değerlendirilmesinde sosyal güvence, doğum sayısı, gebeliği planlama durumu ve emzirme tecrübesine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05). Çalışmada hem Pospartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeğinin hem de Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinin bebeğin doğum haftası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
It was conducted to evaluate the relationship between Psychological Well-Being and Breastfeeding Self-Efficacy in mothers. A survey was conducted with 150 mothers by using the“Mother Descriptive Information Form”,“Breastfeeding Self-Efficacy”and“Psychological Well-Being”scales. Breastfeeding Self-Efficacy was determined as 57.83±8.08, and Psychological Well-being 47.73±5.81 from the scales. According to the results of the statistical analysis, the difference in the total mean score of the Pospartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale is due to the demographic characteristics of the mothers; statistically significant (p0.05). While evaluating the total mean score of the Psychological Well-Being Scale according to the demographic characteristics of the mothers, it was found to be statistically significant according to the social security, number of births, pregnancy planning status and breastfeeding experience (p0.05). In the study, no statistically significant relationship was found between the birth week of the baby, both in the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale and the Psychological Well-Being Scale (p>0.05).