Banka reklamlarında kullanılan müzik türlerinin tüketici üzerindeki etkisi
Measuring the effect of financial literacy on the financial consumer: The case of Nevşehi̇r province
  1. Tez No: 773763
  2. Yazar: MUSA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRUCAN İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son dönemde ekonomik krizler, tüketicilerin bankalara olan yaklaşımını daha da hassaslaştırmaktadır. Çalışma, tüketicilerin banka reklamlarındaki müziklere ait etkilerini analiz ederek bankalara reklamlarındaki müzik yönetimi bağlamında tavsiyeler sunmayı amaçlamaktadır. Bu minvalde, Nevşehir ilinde basit rastgele örnekleme yöntemi ile çalışmada müziğin tüketici üzerindeki markaya yönelimi reklama ve müziğe yönelik genel tutum ile tüketici arasındaki ilişki araştırılmıştır. 384 kişi üzerinde online anket yapılmıştır. Veriler spss programında incelenmiş araştırma bulgularında banka reklamlarında kullanılan müziğin tüketici ve marka arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur.Müziğin reklamlar ve markalar için öneminin doğru bir şekilde anlaşılıp doğru stratejiler geliştirilmesi önemlidir. Reklam müzikçilerinin pazarlama ve iletişim bilgilerine sahip olması, reklam yaratıcılarının müzik ile ilgili temel konularda bilgi sahibi olmasıyla mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın reklam müzikçileri için bir iletişim kaynağı, reklamcılar için ise bir müzik kaynağı olarak reklam ve müzik sektörüne katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent economic crises have made consumers' approach to banks even more sensitive. This study aims to provide advice to banks in the context of music management in their advertisements by analyzing the effects of consumers on music in bank advertisements. In this respect, the relationship between the orientation of the music to the brand on the consumer, the general attitude towards advertising and music, and the consumer is investigated in the study with simple random sampling method in Nevşehir province. An online survey is conducted on 384 people. The data are examined in the spss program. In the research findings, a significant and positive relationship is found between the consumer and the brand of the music used in bank advertisements.It is important to understand the importance of music for advertisements and brands and to develop the right strategies.It is possible for advertising musicians to have marketing and contact information with advertising creators having knowledge of basic music-related issues.It is expected that this article contributes to the advertising and music industry as a communication resource for advertising musicians and a music resource for advertisers.