Il Pessimismo in Cesare Pavese e Il Mestiere di vivere
Cesare Pavese'de Karamsarlık ve Yaşama Uğraşı adlı yapıtı
- Tez No: 773762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN KARASUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İtalyanca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İntihar, en eski çağlardan beri neredeyse tüm toplumlarda görülen yalnızca tıbbın değil felsefenin, biyolojinin, psikolojinin, sosyolojinin, dinin ve özellikle edebiyatın ve sanatın da konusu olan bir olgudur. Yirminci yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Cesare Pavese'yi anlamak, eserlerinin izini sürmek, intiharının olası nedenlerini ortaya çıkarmak önemlidir. Bu çalışma, Cesare Pavese'nin romanlarında, şiirlerinde, mektuplarında ve özellikle Yaşama Uğraşı'ndaki karamsarlığını ve intiharını incelemektedir. Cesare Pavese'de Karamsarlık ve Yaşama Uğraşı başlıklı bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır: I) Ölüm arzusu: İntihar nedir?, II) İntihar ve edebiyat, III) Cesare Pavese'nin yaşamı ve başlıca eserleri, IV) Cesare Pavese ve ölüler diyarına yolculuk. Tezin Ölüm arzusu: İntihar nedir? başlıklı birinci bölümünde intihar ile ilgili genel bir çerçeve çizilmiş ve intiharın sebeplerini açıklayarak onun çok katmanlı bir olgu olduğu konulmuştur. Bu bölümde intihar felsefe, psikoloji, sosyoloji ve din ilişkisi irdelenmiştir. İntihar ve edebiyat başlıklı diğer bölümde ise Cesare Pavese'nin edebi ve entelektüel kimliğini de oluşturan Batı edebiyatı ve İtalyan edebiyatının başlıca yazarları arasından seçim yapılarak intihar teması derinlemesine incelenmiştir. Cesare Pavese'nin yaşamı ve başlıca eserleri başlıklı üçüncü bölümde, Cesare Pavese'nin ilk gününden intihar ettiği son gününe kadar olan yaşamı ele alınırken intiharının muhtemel sebepleri irdelenmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümü olan Cesare Pavese ve ölüler diyarına yolculuk başlıklı bölümde yazarın intiharının izi sürülerek muhtemel cevaplar aranmıştır. Bu bölümde ayrıca Pavese'nin günlüğünde, hikâyelerinde, şiirlerinde, romanlarında ve mektuplarında intihar fikrinin nasıl evrildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Suicide is a phenomenon seen in almost all societies since the earliest times and has been not only the subject of study of medicine but also the subject of philosophy, biology, psychology, sociology, religion and especially literature and art. It is important to understand Cesare Pavese, one of the most important intellectuals of the twentieth century, and trace his works, to reveal the possible reasons for his suicide. This study examines the concept of pessimism and suicide in Cesare Pavese's novels, poems, letters, and especially in his diary The Business of Living. This dissertation study, titled The pessimism in Cesare Pavese and the Business of Living, consists of four main chapters: I) Death wish: What is suicide?, II) Suicide and literature, III) Biographical notes and the principal works of Cesare Pavese, IV) Cesare Pavese and the journey into the realm of the dead. In the first chapter of the thesis, titled Death wish: What is suicide, a general picture of suicide is drawn, along with its reasons revealing the fact that suicide is a multi-layered phenomenon. This chapter examines the link between suicide, philosophy, psychology, sociology, and religion. In the second chapter titled Suicide and Literature, the theme of suicide is examined in depth through the main authors of Western literature and Italian literature, that also form the literary and intellectual identity of Cesare Pavese. In the third chapter titled Biographical notes and the principal works of Cesare Pavese consists of the life of Cesare Pavese from the beginning until the day he ended his life looking for the probable answers of his suicide. The fourth and the final chapter of the thesis Cesare Pavese and the journey into the realm of the dead seeks probable answers to the question of Pavese's suicide by tracing the steps of the event. In this chapter, we also research how the idea of suicide evolves in the diary, stories, poems, novels, and letters of Pavese.