İşletmelerde finansal kestirim ve bir uygulama önerisi
Financial forecast in business and an application proposal
- Tez No: 773765
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Finansal kestirim, uzun yıllardır yatırımcıların ve araştırmacıların üzerinde çalışmalar yaptığı bir konudur. 1960'larda istatistiksel yöntemlerin öncelikle finansal başarısızlık tahminlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak gelişen işletme çevresi ve küreselleşen piyasa birçok farklı değişkenin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu durum da tahmin modellerinin karmaşıklaşmasına yol açmıştır. Teknolojik gelişmeler, finansal kestirimin bilgisayar programları tarafından yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu sayede, hem daha fazla değişken ile analiz yapma hem de hatalardan kaçınma imkânı doğmuştur. Bu çalışma, makine öğrenmesi tekniklerinin finansal kestirimde kullanılması konusunu ele almaktadır. Bu çalışmada, hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören farklı sektörlerden beş işletme seçilmiş ve söz konusu işletmelerin 2009-2020 yılları arası finansal tabloları Kamuyu Aydınlatma Platformu web sitesinden edinilmiştir. İşletmelerin 2010-2020 yılları arası; dönen varlıklar, duran varlıklar, özkaynaklar, net satışlar ve dönem net kârı kalemleri rassal orman tekniği kullanılarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, rassal orman tekniğinin finansal kestirimde etkin bir şekilde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial forecast is a subject that investors and researchers have been working on for many years. It is known that in the 1960s, statistical methods were primarily used in financial failure predictions. However, the developing business environment and the globalizing market have led to the emergence of many different variables. This situation has led to the complexity of forecasting models. Technological developments have enabled financial forecast to be made by computer programs. In this way, it has been possible to analyze with more variables and to avoid mistakes. This study focuses on the use of machine learning techniques in financial forecast. In this study, five companies from different sectors whose shares are traded in Borsa Istanbul were randomly selected and the financial statements of these companies between 2009 and 2020 were obtained from the Public Disclosure Platform website. Current assets, fixed assets, equity, net sales and net profit items of the companies between 2010 and 2020 are forecasted using the random forest technique. As a result of the research, it has been determined that the random forest technique can be used effectively in financial forecast.