Sosyal bilgiler öğretmenlerinin beyin uyumlu öğrenmeye yönelik bilgi düzeyleri ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of social studies teachers' knowledge levels and constructive teaching approach to brain compatible learning
- Tez No: 773798
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin beyin uyumlu öğrenmeye yönelik bilgi düzeyleri ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusundaki araştırmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseninde yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir ilinde görev yapmakta olan 106 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Tenenbaum ve diğerleri (2001) tarafından geliştirilen, Fer ile Cırık tarafından uyarlanan“Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Ölçeğı̇”(YÖOÖ) ve Canbulat ile Kırıktaş (2016) tarafından geliştirilen“Beyin Farkındalık Testi”(BFT) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yazılı ve çevrim içi şekilde elde edilerek çevrim içi ortama aktarılmış, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularında, sosyal bilgiler öğretmenlerinin beyin uyumlu öğrenmeye yönelik bilgi düzeyleri ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar alanyazın ışığında yorumlanmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the knowledge levels of social studies teachers towards brain based and their constructivist teaching approaches. For this purpose, the method of the research was structured in a survey design, which is one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 106 social studies teachers working in Izmir in the 2021-2022 academic year. In the study,“Personal Information Form”developed by the researcher,“Constructivist Learning Environment Scale”(CLES) developed by Tenenbaum et al. (2001) and adapted by Fer and Cırık, and“Brain Awareness Test”(BAT) developed by Canbulat and Kırıktaş (2016) were used as data collection tools. The data of the research were obtained in written and online form, transferred to the online environment, analyzed and interpreted. In the research findings, it has been determined that the social studies teacher's knowledge levels and constructivist teaching approaches towards brain-based learning are at a moderate level. The results obtained from the research were interpreted in the light of the literature and suggestions were developed.