Yabancı dil olarak İngilizce öğreticilerinin beyin uyumlu öğrenme ilkeleri hakkındaki bilgilerinin ve tutumlarının ölçülmesi
Scaling the knowledge and attitudes of teachers of English as a foreign language in relation to the principles of brain-based learning
  1. Tez No: 262792
  2. Yazar: BETÜL TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAMİL SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Öğrenen organın doğasına uygun öğretim yapabilme ilkelerinin belirlenmesi ile beyin uyumlu öğrenme kuramı eğitim terminolojisinde yerini almıştır. Beyin uyumlu öğrenme, öğrencinin fizyolojisini, ruhsal durumunu ve çevresini de kapsayarak daha bütüncül bir bakış açısı sunar. Öğretmenlerin öğrenme sürecini kolaylaştırmak için beynin nasıl çalıştığını bilmeleri ve buna uygun bir tutumla derslerini hazırlamaları ve bilgi ve tutum bakımlarından bunu olanaklı kılan bir hazırbulunuşluk düzeyinde olmaları önemlidir. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, önce erişkin insan beyni ve sinir hücrelerinin yapısı ile ilgili temel bilgiler Uygulamalı Dilbilim / Yabancı Dil Öğretimi alanı içinde kabul edilebileceği biçimiyle verilmiş ve ?Yöntemler-Sonrası Çağ?ın geçerli ve tutarlı bir modeli olması bakımından beyin uyumlu öğrenmenin yabancı dil (İngilizce) öğretimi içindeki önemi değerlendirilmiştir. Bu temel değerlendirmenin ardından, İngilizce öğretmenlerinin beyin uyumlu öğrenme ilkelerini uygulamaya tutum ve bilgi bakımlarından ne dereceye kadar hazır bulunduklarını belirleyebilecek, geçerli ve güvenilir nitelikte, Likert tipi tutum ve bilgi ölçekleri Anderson (1988)'deki ölçek geliştirme maddelerine bağlı kalınarak oluşturulup geliştirilmiştir. Bu ölçekler İngilizce öğretmenlerinin beyin uyumlu öğrenme hakkındaki bilgi ve tutumları arasındaki yordayıcı ilişkiler örüntüsünü ortaya koymak amacıyla araştırmada uygulanmıştır. İlişkisel tarama türünde olan bu araştırma, yabancı dil öğretimine ağırlıklı olarak yer veren Anadolu Liselerinde 2008-2009 Güz yarıyılında gerçekleştirilmiş, araştırma evreni İstanbul ili ile sınırlı tutulmuş ve bütüncül bir yaklaşım izlenerek İstanbul ili içinde yer alan 79 Devlet Anadolu Lisesi bu kapsamda değerlendirilmiştir. Son olarak, araştırma bulguları istatistik olarak değerlendirilmiş ve yorumlanarak kimi öneriler getirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the specification of the principles of teaching in accordance with the nature of the organ that learns, the theory of brain compatible learning has taken its unique place in the educational terminology. Brain compatible learning covers the learner?s physiology, psychological state and environment and thus provides a more holistic perspective. It is a major point that teachers get to know how brain works, design their lessons in accordance with this, and be at a proper level of readiness in respect of knowledge and attitude so that they can smooth the learning path for the learners. At the start of this thesis, some basic facts are given on the nature of neurons and adult human brain in a duely restricted way to be acceptable within the scope of applied linguistics / foreign language teaching. The significance of brain compatible learning in foreign language teaching (EFL in particular) is then evaluated in respect of the tenet that it constitutes a valid and consistent model in the ?Post-Methods Era?. Following this evaluation, valid and reliable knowledge and attitude scales of the Likert type are developed in lines with the steps in Anderson (1988) so that it can be possible to measure the level of readiness of the English teachers. These scales were applied to demostrate the interpretive relational patterns between the English teachers? knowledge of and attitudes for brain compatible learning. The research of the relational screening type was carried out during the 2008 ? 2009 autumn semester at Anatolian High-Schools, where an ample space is spared in their curriculum for foreign language teaching. The research universe is restricted to the province of Istanbul. Adopting some holistic approach, all the English teachers in 79 Public Anatolian High-Schools were reached. The research findings are statistically evaluated and a number of suggestions made.