Kalkandelenli Mu'îdî Divanı'nda tipler ve şahsiyetler
At the division of The Mu'ıdıs of Kalkandelenli types and personality
  1. Tez No: 773807
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaklaşık altı yüz yıl boyunca hüküm süren Osmanlı Devleti, bu süre zarfında görkemli ve köklü bir edebiyat geleneğini bünyesinde barındırmıştır. Söz konusu bu geleneğin günümüze miras kalmasıyla araştırmacılar için de çeşitli çalışma alanları ortaya çıkmıştır. Bu denli geniş bir zaman diliminde şekillenmiş bir edebiyat geleneğinin tanınması, o geleneğin yansıdığı eserlerin açıklanıp yorumlanmasıyla mümkündür. Bu çalışma kapsamında klasik Türk şiirinden hareketle, 16. yüzyılda yaşamış olan Kalkandelenli Mu'îdî'nin Divanı'nda yer alan tip ve şahsiyetler ele alınmıştır. Bu bağlamda Divan'daki tip ve şahsiyetler taranmış, yer alan tip ve şahsiyetlerle ilgili teorik bilgiler sunulmuş, bu bilgiler örnek beyitler verilerek desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which ruled for about six hundred years, had a magnificent and deep-rooted literary tradition during this time. With this tradition being inherited to the present day, various fields of study have emerged for researchers. Recognition of a literary tradition shaped in such a wide period of time is possible by explaining and interpreting the works reflecting that tradition. Within the scope of this study, based on classical Turkish poetry, the types and personalities in the Divan of Mu'îdî from Tetovo, who lived in the 16th century, were discussed. In this context, the types and personalities in the Divan were scanned, the theoretical information about the types and personalities in the Divan was presented, and this information was supported by giving sample couplets.