Mu'îdî, Dîvân: Metin-çeviri
Mu'idi, Divan: Text-translation
  1. Tez No: 320083
  2. Yazar: GÜLÇİN TANRIBUYURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ESAT HARMANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış bir şâir olan Kalkandelenli Mu`îdî'nin Dîvân'ı üzerinde araştırma yapmak hedeflenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; müellifin hayatı, edebî kişiliği ve düşünce yapısı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Mu`îdî'nin hayatı ve edebî kişiliğinin aydınlığa kavuşmamış noktalarını gün ışığına çıkarma gayreti ile kaynakların verdiği bilgiler tasnif edilmiş, şâirin diğer eserlerinden de yola çıkarak hayatı, edebî kişiliği ve düşünce yapısı kurgulanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde şâirin eserleri hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölüm Dîvân nüshasının tanıtılmasına ayrılmıştır. Bu bölümde Dîvân'ın bilinen tek nüshası tavsîf edilmiş, nüshanın yazım özellikleri tespit edilmiştir.Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde, Metnin kuruluşu ile ilgili açıklamalar sıralandıktan sonra elimizdeki bilinen tek nüsha ve Türkiye kütüphanelerinde bulunan şiir mecmualarının taranması neticesinde elde edilen şâire ait şiirlerden yola çıkılarak çeviri yazı ile Dîvân'ın tenkitli metni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study aims to do a research on Divan of Mu`îdî who is a poet lived in the second half of the 16 th Century. The study is composed of three parts. In the first part, the life, literary personality and frame of mind of the author (the poet) are addressed. In this part, with the endeavor to uncover the life and the non-elucidated points of his literary personality, the information provided by the sources have been sorted out, and considering the other Works of the poet, it is tried to mount the literary personality and frame of mind.The second part given information about the author?s works. The third part comprises introduction of Divan edition. In this part, the single known edition of Divan was described and the inscription characteristics of the edition were identified.In the fourth and final part of the study, descriptions related to formation of the text were listed first and then the transcription and text containing criticism on Divan were indicated in consideration of the single known edition in our possession and of poetries of the poet obtained from search on the essential journals available in the libraries of Turkey.