Kalkandelenli Mu'îdî'nin Şem ü Pervâne Mesnevîsi
Kalkandelenli Mu'îdî'nin Şem ü pervâne Mesnevîsi
- Tez No: 241984
- Danışmanlar: PROF. DR. İ.GÜVEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyılda yaşamış Kalkandelenli Mu'îdî'nin Şem ü Pervâne adlı eseri üzerinde araştırma yapmak hedeflenmiştir. Şem ü Pervâne, Türk ve İran edebiyatlarında örnekleri görülen ve çift kahraman ekseninde şekillenen aşk hikayelerinden biridir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Şem ü Pervâne'nin yazarı Mu'îdî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği üzerinde durulmuş; Şem ü Pervâne'nin Tanıtılması başlıklı ikinci bölümde, Şem ü Pervâne'nin bilinen üç yazma nüshası tavsif edilmiş, eserin adı ve yazılış sebebi belirtilmiştir. Üçüncü bölüm Şem ü Pervâne'nin incelenmesidir. Bu bölüm iç ve dış yapı incelemesi olmak üzere iki grupta ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Metnin kuruluşu ile ilgili notlara yer verildikten sonra Metnin bölüm başlıkları belirtilmiş ve elimizde bilinen üç nüshasından yola çıkılarak Şem ü Pervâne'nin çeviriyazı ile tenkitli metni ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to research the work named Şem ü Pervâne that belongs to a poet named Mu?îdî from Kalkandelen who lived in 16? century. Şem ü Pervâne is one of the love stories based on two characters, the examples of which appears in Turkish and Persian literature. This study includes four chapters. The first chapter of this study has addressed Mu?îdî?s life, the writer of Şem ü Pervâne, his literary personality and his works. In the second chapter which is headed as Introducing of Şem ü Pervâne, three known manuscripts of Şem ü Pervâne was descsribed, the work?s name and it?s writing reason were defined. The third chapter is The Studying of Şem ü Pervâne. The third chapter was handled as internal and external structure analyses, which divided into two groups. After the notes with respect to the Text formation were placed in the fourth chapter of this study, the Text chapter titles are specified and the text of Şem ü Pervâne with transcription are introduced based on three known manuscripts in our possession.