Milli sinema bağlamında bir kanaat önderi olarak din adamı temsili üzerine bir inceleme 'The İmam' filmi örneği
Examination of religious opinion leaders in the context of national cinema, 'The İmam' film example
  1. Tez No: 773857
  2. Yazar: SELDA ÇALAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sinemanın ortaya çıkmasına ve gelişmesine teknolojik imkanların yanı sıra, zamanla ortaya çıkan bazı sinema akımları da katkıda bulunmuştur. Her yönetmenin çekmiş olduğu filme kendi bakış açısıyla baktığı varsayılırsa, sinemanın kamuoyu üzerindeki etkilerinin ve gücünün fark edilmeye başlanmasıyla, ideoloji ve sinema bütünleşik bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sinemanın kitlelere sunmuş olduğu bazı avantajlar, toplumsal yaşam sürecinde sinemanın işlevselliğini artırmıştır.“Milli Sinema”kavramı bu işlevsellik bağlamında değerlendirilen bir akım haline dönüşmüştür. Bu çalışmada, Milli Sinema Akımı bağlamında din adamlarının kanaat önderi olarak toplumdaki statüsü, algılanış ve temsil ediliş biçimi değerlendirilmiştir. Türk Sinema tarihinde ortaya çıkan sinema akımları ve toplumsal yaşamdaki din olgusu ve din adamı temsilinin sinemaya nasıl aktarıldığı araştırılmıştır. Türkiye'de sinemanın gelişimi ve sonrasında ortaya çıkan Milli Sinema, Ulusal Sinema, Toplumsal Gerçekçi Sinema ve Devrimci Sinema akımlarına değinilmiş, bu akımlar bağlamında din adamlarının anlatılış şekilleri de araştırılmıştır. Toplumsal değişim ile din olgusu ve din adamlarının tasvirindeki değişimleri ve farklı imajları da çalışmada ele alınmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında olumsuz yansıtılan din adamları, hazreti tarzda filmlerin çekildiği dönemde ticari kâr elde etmek amacıyla kullanılmış ve halk tarafından en büyük ilgiyi bu dönemde görmüştür. Milli Sinema Akımı kapsamında çekilen filmlerde din adamları, bir kanaat önderi olarak, ideolojik söylemlere sahip temsiller halinde ele alınmıştır. Bu dönemde, daha önceleri sinemaya mesafeli duran dindar topluluklar, ideolojik söylemler çerçevesinde çekilen filmlere artık destek olmaya başlamış, politika ve dini unsurların toplum üzerindeki etkilerinin güçleneceğine inanarak sinemayı bir araç olarak kullanmışlardır. Dindarlığın farklı yansımaları çeşitli dönemlerle ortaya koyulmuş, Milli Sinema'nın ideolojik ve siyasal söylemleri, sinemada propaganda, popüler kültürün sinemadaki dini figürler ve karakter temsillerinin üzerindeki etkisi incelenmiş, bu kapsamda örneklem olarak seçilen“The İmam”filmi betimsel film analizi yöntemiyle ele alınmıştır."
Özet (Çeviri)
In addition to technological opportunities in the emergence and development of cinema,approaches are also important.Each director looks at the film he has shot from his own point of view.Assuming that, as the effects and power of cinema on the public begin to be realized,ideology and cinema appear as an integrated element.Cinema presented to the masses and Some of the advantages that the cinema has, cause the cinema to take on some duties in the social life process. The concept of“National Cinema”has also turned into a trend evaluated in the context of these duties. Under the leadership of Yücel Çakmaklı, National Cinema brought Turkish culture to the cinema. In this study, the opinions of the clergy in the context of the National Cinema MovementAs a leader, his status in the society, his perception and representation were evaluated.Cinema movements that emerged in the history of Turkish Cinema, the place of religion in social life and the representation of clergyIt has been researched how it was transferred to the cinema..The development of cinema in Turkey andNational Cinema, Social Realistic Cinema and Revolutionary Cinema movements were mentioned, In the context of these movements, the depiction of the clergy has been researched.With social change, religionphenomenon and the changes in the description of the clergy and their different images are also discussed in the study.In the movies shot in the Republican Period, clergy were portrayed as negative characters. and these films were made for commercial gain and received the greatest attention by the public during this period.In the films shot within the scope of the National Cinema Movement, the clergy as opinion leaders have ideological discourses.Religious communities, which previously stayed away from cinema, supported films made within the framework of ideological discourses.Religious communities, who believed that the influence of politics and religious elements on society would be strengthened, used cinema for the purpose of teaching and spreading religion. Different reflections of religiosity were revealed in various periods, the ideological and political discourses of National Cinema, propaganda in the cinema, the effect of popular culture on religious figures and character representations in the cinema were examined, and the film“The Imam”, which was chosen as a sample, was discussed with the descriptive film analysis method.