Çizgelerde eş bütünlük değerinin incelenmesi
Survey of equi-integrity value in graphs
  1. Tez No: 773889
  2. Yazar: ERAY ŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DOĞAN DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bir iletişim ağında, belli merkezlerin ya da bağlantıların zarar görmesinden sonra, iletişim kesilene kadar geçen süredeki, ağın dayanma gücünün ölçümüne zedelenebilirlik değeri denir. Bir iletişim ağı çizgelerle modellenerek zedelenebilirlik parametreleri yardımıyla zedelenebilirlik değeri ölçülebilir. Zedelenebilirlik değerini ölçebilmek için farklı zedelenebilirlik parametreleri tanımlanmıştır. Bunlardan bazıları, tepe bağlantılılık değeri, tepe bütünlük değeri, dayanıklılık değeri, saçılım sayısı, sağlamlık değeri, kopma derecesi, eş bütünlük değeridir. Bu parametreler zarar gören merkezler ve bağlantılarla ilgilenmektedir. Daha sonra zarar gören bu merkez ve bağlantılara komşu olan merkez ve bağlantılarında hesaba katıldığı parametreler keşfedilmiştir. Bunlar komşu bağlantılılık sayısı, komşu bütünlük değeri, komşu saçılım sayısı ve komşu kopma derecesidir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çizge teorinin tarihçesi, ikinci bölümde çizge teoride kullanılan temel tanımlar ve çizge türleri, üçüncü bölümde eş bütünlük parametresinin tanımı ve bazı özel çizgelerin daha önceden hesaplanmış eş bütünlük değeri, dördüncü bölümde bazı özel çizgelerin eş bütünlük değerinin hesaplanması ve eş bütünlük değeri ve tepe komşu bütünlük değeri yardımıyla tanımlanan yeni bir parametre olan komşu eş bütünlük değeri üzerine çalışmalar, son bölümde sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a communication network vulnerability is the resistance of the graph after disruption of some center or connections. The communication network can be modeled as a graph. There is different parameters to investigate vulnerability. Some of them are connectivity, integrity, toughness, scattering, tenacity, rupture degree and equi-integrity. These parameters are related with disrupted centers and connections. Later on some other parameters defined to take into account neighborhood of centers and connections. These parameters are neighbor connectivity, neighbor integrity, neighbor scattering number and neighbor rupture degree. This thesis consist of five chapters. In the first chapter history of Graph Theory is given. In the second chapter fundamental definitions and types of graphs are given. In the third chapter definition of equi-integrity and the previously calculated equi-integrity value of some special graphs are given. In the fourth chapter equi-integrity of some well-known graphs are calculated and definition of neighbor equi-integrity which is defined by equi-integrity and vertex neighbor integrity are given. In the last part conclusions and suggestions obtained from that study are given.