Tamsayı döngüsel çizgeler ve So sanısı
Integral circulant graph and So's conjecture
  1. Tez No: 888657
  2. Yazar: SÜMEYYE BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bütün özdeğerleri tamsayı olan döngüsel grafa tamsayı döngüsel graf adı verilir. Literatürde eş spektral olmayan tamsayı döngüsel grafların sayısını, grafın köşe sayısı cinsinden veren bir formüle ilişkin bir konjektür ortaya atılmıştır. Bu tezde halen ispatlanamayan bu konjektür ile ilgili temel kavramlar ve sonuçlar sunulacaktır. Literatürde tamsayı döngüsel grafların verilen iki karakterizasyonu arasındaki ilişki elde edilecektir. Son olarak grafın köşe sayısı ile en büyük ortak böleni belirli bir tamsayı olan tamsayılardan oluşan sembol kümesine sahip bir tamsayı döngüsel grafın özdeğerleri hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
A cyclic graph whose eigenvalues are all integers is called an integral circulant graph. In the literature, a conjecture has been proposed regarding a formula that expresses the number of non-isospectral integral circulant graphs in terms of the graph's number of vertices. This thesis will delve into the fundamental concepts and results associated with this unproven conjecture. The relationship between two existing characterizations of integral circulant graphs will be established. Finally, the eigenvalues of an integral circulant graph with a symbol set consisting of integers sharing the same greatest common divisor will be calculated.