The Synthesis of some stable photosensitizers and their photochemical analysis
Bazı kararlı fotosensizatörlerin sentezi ve fotokimyasal incelemeleri
  1. Tez No: 77389
  2. Yazar: ADNAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
m ÖZET BAZI KARARLI FOTOSENSİZATÖRLERİN SENTEZİ VE FOTOKİMYASAL İNCELEMESİ BULUT, Adnan Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi Prof. Dr. Sıddık İçli Nisan, 1998 Galaktokloralozun (1,2-O-trikloroetilidten-a-D-galaktoruranoz) ve a- kloralozun (1,2-O-trikloroetiliden-a-D-glukofiıranoz) yeni mono ve tri tosil türevleri sentezlendi. Ayrıca bu tosil türevlerinden yeni mono ve di-azido türevleri sentezlendi. Elde edilen bütün bileşikler spektroskopik yöntemlerle tayin edildi. Mono- ve di- azido türevleri Medium pressure 125 Watt UV-lambası ile ışığa tutuldu. Bu ışığa tutulan azido bileşiklerinin tümünün ürünlere dönüştüğü I.r spektroskopisi ile anlaşıldı. Mono- azido türevlerinin fotokimyasal transformasyonu imin türevi şeklinde elde edilmiştir. Bu imin şekerleri hidrazon türevlerine dönüştürüldü ve n.m.r ile karakterize edildi. Di-azido türevlerinin fotokimyasal transformasyonu sonucunda oluşan bileşiklerin beklenenin aksine diimin olmadığı anlaşıldı. Yapılan analizler bu bileşiklerin diazo türü bileşikler olduğunu destekledi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE SYNTHESIS OF SOME STABLE PHOTOSENSITIZER AND THEIR PHOTOCHEMICAL ANALYSIS BULUT, Adnan Ph.D. in Chemistry Supervisor Prof. Dr. Sıddık İçli April 1998, Previously unknown mono and three tosylate derivatives of galactochloralose (1,2-O-trichloroethylidene-a-D-galactofuranose) and oc- chloralose (1,2-O-trichloroethilydene-a-D-glucofuranose) were prepared. In addition to these compounds, previously unknown mono-and di-azido derivatives of tosyl derivatives by substitution were prepared. All of the compounds prepared were determined by spectroscopic methods. Mono-and di-azido derivatives were irradiated the Medium pressure 125 Watt UV-lamp. After the irradiation, it was detected (by I.r) that all azido groups were converted to the products. The photochemical transformations of mono-azido derivatives were found to produce imine derivatives. The imine derivatives were charecterized as hydrazones which were determined by n.m.r. In the analysis of photochemical transformations of di-azido derivatives, it was found that they were not the diimines in contrast to our quess. The spectrocopic analysis supported that they were the diazo compounds.