Korunga (Onobrychis viciifolia Scop.) sentromerik heterokromatin bileşenlerinin biyoinformatik, moleküler ve sitogenetik yöntemlerle analizi
Analysis of centromeric heterochromatin components by bioinformatics, molecular and cytogenetics methods in sainfoin (Onobrychis viciifolia Scop.)
- Tez No: 773901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET LATİF TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sentromer bölgesi, tekrarlayan DNA elementlerini ve sentromere özgü histon H3 (CENH3) proteinini içermektedir. Sürdürülebilir tarım açısından önemli olan korunga (Onobrychis viciifolia) bitkisi tetraploid (2n=4x=28) yabancı döllenen çok yıllık bir baklagil yem bitkisidir. Bu çalışmada korunga bitkisine özgü beş CENH3 varyantı saptanmıştır ve OvCENH3-α ve OvCENH3-β olmak üzere iki grup altında ifade edilmiştir. Ayrıca sf180, sf169, sf176 ve sfdimer satelit DNA tekrar elementlerinin biyoinformatik, moleküler ve sitogenetik yönden karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sf180 ve sf169 elementlerinin OvCENH3 proteini ile interaksiyonda olduğu saptanmıştır. Sf176 ve sfdimer elementlerinin ise sentromer, subtelomer ve interstitial bölgelerde sinyaller verdiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda korunga sentromerik heterokromatin bölgesinin şimdiye kadar en kapsamlı ve çok yönlü karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının çıktıları taksonomik çalışmalar ve sentromer mühendisliği aracılığıyla kromozom eliminasyonu temelli haploid bitki elde etme çalışmaları için evrensel ve özgün bir bilgi altyapısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The centromere region contains repetitive DNA elements and the centromere-specific histone H3 (CENH3) protein. The sainfoin (Onobrychis viciifolia), which is important for sustainable agriculture, is a tetraploid (2n=4x=28) cross-pollinated perennial legume forage plant. In this study, five CENH3 variants specific to the sainfoin plant were identified and categorized under two groups, OvCENH3-α and OvCENH3-β. In addition, bioinformatics, molecular and cytogenetic characterizations of sf180, sf169, sf176 and sfdimer satellite DNA repeat elements were performed. As a result of this study, it was determined that sf180 and sf169 elements interact with OvCENH3 protein. Sf176 and sfdimer elements were observed to occupy the centromeric, subtelomeric and interstitial regions. As a result of this thesis, the most comprehensive and systematic characterization of the sainfoin heterochromatin region has been performed to date. The outputs of the thesis provide a universal and fundamental information for future taxonomic studies and ways to obtain haploid plants by chromosome elimination via centromere engineering.