Bazı korunga (onobrychis viciifolia scop.) genotiplerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural characteristics of some sainfoin (onobrychis viciifolia scop.) genotypes
- Tez No: 965809
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ülkemiz tarımsal üretim bakımından kendine yeter ülkeler arasındadır. Buna karşılık, nüfus artışı gelişmiş ülkelere göre çok fazladır. Gelecek yıllarda gıda üretimimiz artan nüfusa karşılık veremeyebilir. Bu nedenle hayvansal ve bitkisel üretimimizi arttırmak zorundayız. Yüksek verimli bitki çeşitleri ve hayvan ırkları kullanmak bu problemi çözmeye yetmemektedir. Ayrıca, meralarımızın yetersiz ve bu alanlarda otlayan hayvanların verimsiz ve fazla sayıda olması, hayvansal üretimin düşük olmasına neden olmaktadır. Kısaca diyebiliriz ki insanımız beslenmesinde hayati öneme sahip hayvansal ürünlerin alınmasında kaliteli yem bitkilerine ihtiyacımız vardır. Meralarımızın hem hayvanı besleyecek hem de toprağı koruyabilecek kuvvetli gelişen, toprağı örten kökleriyle toprağı tutan ve çok iyi yem verebilen bir bitki kaynağına ihtiyaç vardır. Bitki genetik kaynakları, çevresel ve diğer baskılarla genetik erozyona uğramaktadır. Bitki genetik kaynaklarındaki çeşitliliğin saptanması, toplanması ve korunması, bitkisel çeşitliliğin sürdürülebilirliği bakımından son derece önemlidir. Genetik çeşitlilik türlerin yerel çeşitlerinin, yabani akrabalarının ve geçit formlarının birlikte bulunduğu yerlerde yoğunlaşmıştır. Türler kendi içlerinde milyonlarca genotip içerir. Toplanan örnekler toplam varyasyonun çok küçük bir modelidir. Bu nedenle, bitki genetik kaynaklarının korunmasında en geniş varyasyonu temsil edecek örneklerin toplanması önemlidir. Türkiye çok sayıda bitki türünün gen merkezi olup, bitki çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Türkiye de 52 korunga türü bilinmektedir. Yabani korungalar Batlık Denizi'nden, Akdeniz, Ön Asya ve Sibirya'ya kadar uzanan çok geniş bir alana yayılmıştır. Özellikle Anadolu-İran-Kafkasya üçgeninde yoğunlaşmış ve çeşitlenmiştir. Bu bölgelerden İran'da 53 türden 32'si (%60,4), Türkiye'de 52 türden 27'si (%51,9) ve Kafkasya da 39 türden 21'i (%53,4) endemiktir. Bu veriler doğrultusunda Türkiye'nin bu cins bakımından önemli gelişim merkezlerinden biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin bu bölgesinden (Kars, Ardahan ve Artvin) daha önce toplanmış ve ıslah çalışmalarına başlanmış olan korunga bitkilerinin bazı tarımsal özellikleri bu araştırmamızın konusunu teşkil etmektedir. Yapılacak çalışmada şeçilen korunga hatlarının 20 tanesinde tarımsal özellikler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Our country is among the self-sufficient countries in terms of agricultural production. On the other hand, population growth is much higher than in developed countries. In the coming years, our food production may not be able to respond to the increasing population. Therefore, we have to increase our animal and plant production. Using high-yield plant varieties and animal breeds is not enough to solve this problem. In addition, the fact that our pastures are inadequate and the animals grazing in these areas are inefficient and high in number causes low animal production. In short, we can say that we need quality forage plants to purchase animal products that are of vital importance in the nutrition of our people. Our pastures need a plant source that can both feed the animals and protect the soil, grow strongly, hold the soil with its roots covering the soil, and provide very good feed. Plant genetic resources are subject to genetic erosion due to environmental and other pressures. Detecting, collecting and preserving the diversity in plant genetic resources is extremely important for the sustainability of plant diversity. Genetic diversity is concentrated where local varieties, wild relatives and transitional forms of species coexist. Species contain millions of genotypes within themselves. The collected samples are a very small model of the total variation. Therefore, it is important to collect samples that will represent the widest variation in preserving plant genetic resources. Türkiye is the gene center of many plant species and is one of the richest countries in the world in terms of plant diversity. 170 sainfoin species are known in Türkiye. Wild sainfoins are spread over a wide area from the Batlik Sea to the Mediterranean, Asia Minor and Siberia. It is especially concentrated and diversified in the Anatolia-Iran-Caucasus triangle. Of these regions, 32 of 53 species (60.4%) are endemic in Iran, 27 of 52 species (51.9%) in Turkey, and 21 of 39 species (53.4%) in the Caucasus. In line with these data, it turns out that Turkey is one of the important development centers for this breed. Some agricultural characteristics of sainfoin plants, which were previously collected from this region of our country (Kars, Ardahan and Artvin) and breeding studies have been started, constitute the subject of this research. In the study to be carried out, agricultural characteristics will be determined in 20 of the selected sainfoin lines.