Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının iş güvenliğini etkileyen faktörler Gümüşhane örneği
Occupational safety of health workers and affecting factors during the pandemic process
- Tez No: 773900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının iş güvenliğini etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikler, hastane çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler algısı, sağlık durumları, çalışma şartlarını, iş sağlığı davranışlarını içeren sorular ile Sağlık Çalışanı Güvenliği Ölçeği (SÇGÖ) sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde verilerin normal dağılıp dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov-smirnov testi ile karar verilmiş olup, normal dağılım gösteren veriler içinde SÇGÖ puanları açısından parametrik testlerden ikiden fazla grup ortalamasını için tek yönlü varyans analizi ANOVA ve iki grubun ortalamasını karşılaştırmak için iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi t-Student (t -test), normal dağılım göstermeyen veriler içinde parametrik olmayan testlerden ikiden fazla grup ortalaması karşılaştırmalarında Kuruskal Wallis (KW), iki grup ortalaması karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastanede iş güvenliğinin sağlandığı saptanmıştır. Kadın sağlık çalışanlarının erkek personele, kişisel koruyucu malzeme kullananların kullanmayanlara, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alanların almayanlara ve uyku sorunu yaşayanların yaşamayanlara göre iş güvenliği daha yüksek bulunmuştur. Mesleki deneyim yılı fazla olan ameliyathane personeli hastanede iş güvenliğini daha fazla sağlamaktadır. Bu araştırmada sağlık çalışanlarının hastanede iş güvenliğini sağladığı bulunmuştur. Erkek, kişisel koruyucu donanım kullanmayan, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almayan, kronik hastalığı olan, işi bırakmayı düşünen, geleceğini umutsuz değerlendiren sağlık çalışanlarına daha fazla iş güvenliği eğitimleri verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and cross-sectional study conducted to evaluate the occupational safety and the factors affecting the occupational safety of the health workers. personnel. The data of the research was collected with sociodemographic characteristics, the perception of risks and dangers arising from the hospital working environment, health conditions, working conditions, occupational health behaviors and Health Worker Safety Scale (HWSS) with questions including health questions by applying the questionnaire under direct observation. Whether the data were normally distributed or not was decided with the Kolmogorov-Smirnov test, one-way analysis of variance ANOVA for the mean of more than two groups from parametric tests in terms of CDS scores within the data with normal distribution, and the significance test of the difference between the two means to compare the mean of the two groups, t-Student. (t-test), non-parametric tests among non-parametric tests, Kuruskal Wallis (KW) was used for comparisons of the mean of more than two groups, and Mann-Whitney U test was used for comparisons of the mean of two groups. It was determined that occupational safety was provided in the hospital included in the study. Female health worker working rather than male personnel, those who use personal protecting equipment to those who do not use, those who receive occupational health and safety training to those who do not receive, those who have sleeping problems compared to those who do not have have higher occupational safety. Healthcare workers, who are older, have more years of working in the institution and years of professional experience, provide more occupational safety in the hospital. In this study, it was found that the health worker provided occupational safety in the hospital. More occupational safety training should be given to male healthcare workers who do not use personal protective equipment, do not receive occupational health and safety training, have a chronic illness, are considering quitting their job, and are desperate for their future.