Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri, bilişsel esneklikleri ve bilgisayarca düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of lifelong learning tendencies, cognitive flexibilities and computational thinking skills of candidate teachers
- Tez No: 773917
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu nicel ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmada öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri, bilişsel esneklikleri ve bilgisayarca düşünme becerileri, bu değişkenler arasındaki ilişki ve bu ilişkilerin yordayıcılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi birinci ve dördüncü sınıfta öğrenimine devam eden 675 öğrenci ile bu fakültede Pedagojik Formasyon eğitimi alan 443 öğrenci olmak üzere, toplam 1118 öğrenci bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Diker (2009) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”, Dennis ve Vander-Wal (2010) tarafından geliştirilen, Sapmaz ve Doğan (2013) tarafından doğrulayıcı faktör analizi yapılarak Türkçeye uyarlanan“Bilişsel Esneklik Envanteri”, Korkmaz, Çakır ve Özden (2017) tarafından geliştirilen“Bilgisayarca Düşünme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23.0 veri analiz programı kullanılmış, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri yapılmıştır. Bulgulara göre, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri, bilişsel esneklikleri ve bilgisayarca düşünme becerileri; cinsiyet, sınıf ve mezun oldukları lise türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Kadınların, erkek öğretmen adaylarına göre yaşam boyu öğrenmeye yönelik eğilimleri daha yüksekken, bilişsel esneklik düzeylerinde erkekler lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Ayrıca pedagojik formasyon eğitimi alan öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bilişsel esneklikleri, eğitim fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek düzeydedir. Bilgisayarca düşünme becerileri alt boyutlarından eleştirel düşünme ve algoritmik düşünme erkek öğretmen adayları yönüne, yaratıcılık alt boyutunda ise kadın öğretmen adayları lehine daha yüksektir. Öğretmen adaylarının sınıf düzeyleri arttıkça, yaşam boyu öğrenme eğilimleri, bilişsel esneklikleri ve bilgisayarca düşünme becerileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this quantitative relational survey model, it was aimed to determine the lifelong learning tendencies, cognitive flexibility and computational thinking skills of pre-service teachers, the relationship between these variables and the predictors of these relationships. A total of 1118 students, including 675 students studying in the first and fourth grades of Aydın Adnan Menderes University Education Faculty, and 443 students receiving Pedagogical Formation education in this faculty, formed the sample of this research. As data collection tool in the research,“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Diker (2009),“Cognitive Flexibility Inventory”developed by Dennis and Vander-Wal (2010) and adapted into Turkish by Sapmaz and Doğan (2013) confirmatory factor analysis, The“Computer Thinking Skills Scale”developed by Korkmaz, Çakır and Özden (2017) was used. SPSS 23.0 data analysis program was used for data analysis, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests were performed. According to the findings, prospective teachers' lifelong learning tendencies, cognitive flexibility, and computational thinking skills; show significant differences according to gender, class and type of high school they graduated from. While women's tendencies towards lifelong learning were higher than male teacher candidates, a significant difference was observed in favour of men in their cognitive flexibility levels. In addition, the lifelong learning tendencies and cognitive flexibility of the students who receive pedagogical formation education are at a higher level compared to the prospective teachers studying at the faculty of education. From the sub-dimensions of computational thinking skills, critical thinking and algorithmic thinking are higher in favour of male pre-service teachers, and in the creativity sub-dimension in favour of female pre- service teachers. As the class levels of pre-service teachers increase, their lifelong learning tendencies, cognitive flexibility and computational thinking skills also increase.