Kur'an ve sünnete göre insan bedenine yönelik estetik amaçlı müdahaleler
Aesthetic operations on human bodies according to Quran and sunnah
  1. Tez No: 292918
  2. Yazar: MERYEM UZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüce Allah, insanı özellikle kadını süslenmeye meyilli olarak yaratmıştır. Süslenme olgusu, her çağda ve devirde kişinin bedeninde çeşitli takı ve malzemelerle kendini göstermiştir. Bedene yapılan müdahaleler arasında dinimizin onay verip desteklediği müdahaleler olduğu gibi yasakladığı yasaklar eylemler de vardır. Allah Resulü ümmetine saçlara yapılan bakım noktasında gerek uzatma gerekse kısaltma gerekse koku veya yağ sürme gerekse saçı boyama, ayrıca makyaj yapma, sürme çekme, koku kullanma, sakal ve bıyık bırakma, temizlik noktasında ise tırnak ve vücut bakımı gibi müdahaleleri tavsiye ederken; aksi yönde vücuda eziyet veren ve Allah'ın yarattığını değiştirme anlamı güden dövme, saç ekleme, kaşları düzeltme, dişleri törpüleme ve burna estetik görünüm kazandırma gibi müdahaleleri ise kınamış ve yasaklamıştır. Süslenme noktasında hem kadına hem erkeğe aşırıya kaçmamaları, gösterişe düşmemeleri ve uygun olan malzemeleri kullanmaları yönünde sınırlamalar da getirilmiştir. Bu çalışmada konu, kur'an ve sünnet ışığında ele alınacak,İslam alimlerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Great Allah has created human beings especially women as beings inclined to ornament. The fact of ornamentation displays itself, in every age and era, in a person?s body with different jewellery, finery and other materials. Among the interventions made to the human body, there are those which are approved and supported by our religion as well as those which are prohibited. While the Allah?s Prophet advise to his community (ummah) those interventions which are related to hair care (such as having one?s hair get shorter or longer, or perfuming, greasing or dying hair), make up, using eye liner, wearing perfume, growing a beard and a moustache, and nail and body care with regard to cleanliness; on the other hand, He condemns and prohibits those interventions which harm body and intend to change what Allah has created, such as tattooing, hair implantation, straightening eyebrows, rasping teeth and making plastic nose surgery. As regards ornamentation, there are also restrictions for both men and women as not going to extremes, showing off and using inappropriate materials. In this study, after examining the related verses in the Holy Qoran we have reached certain conclusions regarding interventions made to the body in light of the Hadith.