XIX. yüzyıl Anadolu Halvetî Tekkeleri
XIX. century Anatolian Halveti Tekkes
  1. Tez No: 773937
  2. Yazar: ALİ KEMAL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Halvetiyye Tarîkatı 14. yy.'da Azerbaycan'da ortaya çıkmış, kısa süre içerisinde İslâm coğrafyasına özellikle de Anadolu'ya yayılmıştır. Mezkur topraklarda ilk defa Amasya'da ortaya çıkan Halvetiyye Tarîkatı, dini ve tasavvufî anlamda Osmanlı tebaası üzerinde en fazla etkiye sahip olan tarîkatlardan birisi olmuştur. Her milletten insana irşadını ulaştıran Halvetiyye Tarîkatı zamanla birçok kola ayrılmış adeta tarîkatlar doğuran bir tarîkat olmuştur. Osmanlı devrinde İstanbul merkez olmak üzere birçok yerleşim yerinde tekkeler kuran tarîkat, bu açıdan da önde gelmektedir. Bazı Osmanlı Padişahlarının Halvetiyye'ye müntesip olduklarına dair rivayetler, devlet ile olan münasebetlerinin de müspet olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada 19. yy.'da Anadolu Coğrafyası'nda faaliyet gösteren önemli Halvetiyye Tarîkatı Tekkeleri ve Şeyhleri, tekkelerin faaliyetleri, Halvetiyye Tarîkatı'nın diğer tarîkatlarla olan münasebetleri, tekkelerin kapatılması sürecinde Halvetiyye Tarîkatı'nın durumu incelenmeye ve açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Halvetiyye Sect emerged in Azerbaijan in the 14. century and spread to the Islamic geography, especially Anatolia, in a short time. The Halvetiyye Sect, which emerged for the first time in Amasya in the aforementioned lands, became one of the sects that had the most influence on the Ottoman subjects in terms of religion and mysticism. The Halvetiyye Sect, which conveyed its guidance to people of all nations, was divided into many branches over time and became a sect that almost gave birth to sects. The sect, which established lodges in many settlements, including Istanbul, during the Ottoman period, is also prominent in this respect. The rumors that some Ottoman Sultans belonged to the Halvetiyye, show that their relations with the state were positive. In this study, the important Halvetiyye Sect lodges and Sheikhs operating in Anatolian Geography in the 19. century, the activities of the dervish lodges, the relations of the Halvetiyye Sect with other sects, the situation of the Halvetiyye Sect during the capture of the dervish lodges were tried to be examined and explained.