Kırsal kalkınma desteklerine dayalı tarımsal girişimciliğin kıral yoksulluğa etkisi: Girişimci farkındalığı, algılanan kontrol ve beklentilerin analizi
The effect of agricultural entrepreneurship based on rural development support on rural poverty: Analysis of entrepreneur awareness, perceived control and expectations
  1. Tez No: 773938
  2. Yazar: HİLAL ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kırsal kalkınma desteklerine dayalı girişimciliğin kırsal yoksulluk üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Son zamanlarda girişimciliğin kırsal yoksulluğun azaltılması üzerine önemli etkileri olduğu gözlenmektedir. Belirtilen çerçevede konu değerlendirildiğinde yoksulluk ve girişimcilik ilişkisine dair bazı ipuçları belirmektedir. Özellikle son zamanlarda girişimciliğin kırsal yoksulluğun azaltılması üzerine önemli etkileri olduğuna dair yapılan literatür incelemesinde kırsal yoksulluk ve girişimcilik ilişkisine yönelik bazı kanıtlar mevcuttur. Bu çalışma girişimciliğin kırsal yoksulluğu azalttığına dair kanıtlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma genel hatları itibarı ile bölüm ve bunların alt bölümlerinden meydana gelmektedir. Öncelikle giriş bölümünde konuya dair ifadeler ve önemli kısımlara kısmi olarak değinilmiştir. Daha sonra kavramlar bölümünde yoksulluk, kırsal yoksulluk ve girişimcilik ile ilgili tanımlamalar ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Literatür kısmında ise kırsal yoksulluk ile girişimcilik arasındaki ilişki incelenerek ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Bu çalışma ile ilgili olarak düşünülen örneklem büyüklüğü, örneklem tekniği, veri toplama yöntemi, analiz yöntemi gibi bilgiler materyal metot bölümünde verilmektedir. Sonuç ve öneriler bölümde çalışma sonuçları tartışılacak, gelecekteki araştırmacılara öneriler sunularak çalışmanın kısıtlamalarına değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of rural development supports entrepreneurship on rural poverty. Recently, it has been observed that entrepreneurship has important effects on rural poverty reduction. When the subject is evaluated within the specified framework, some clues about the relationship between poverty and entrepreneurship appear. There is some evidence for the relationship between rural poverty and entrepreneurship, especially in the recent literature review on the significant effects of entrepreneurship on rural poverty reduction. This study aims to provide evidence that entrepreneurship reduces rural poverty. This study consists of sections and their subsections in general terms. First of all, in the introduction part, the statements about the subject and the important parts are partially mentioned. Then, definitions and conceptual framework related to poverty, rural poverty and entrepreneurship were created in the concepts section. In the literature part, the relationship between rural poverty and entrepreneurship is examined and related studies are included. Information such as sample size, sampling technique, data collection method, and analysis method considered for this study are given in the material method section. Conclusions and recommendations in the section, the results of the study will be discussed, and the limitations of the study will be addressed by presenting suggestions to future researchers.