A text mining analysis of Central Bank communication: An application to emerging market Central Banks
Merkez Bankası iletişiminin metin madenciliği yöntemi ile analizi: Gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankalarına uygulaması
- Tez No: 773986
- Danışmanlar: PROF. DR. TURALAY KENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmada Gelişmekte Olan 10 Örnek Ülkeye Ait Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Metinlerinin 11 yıllık verileri Metin Madenciliği yöntemiyle incelenmiştir. Amaç, bu 10 yıllık süre.te Merkez Bankalarının iletişiminin nasıl değiştiğini incelemek ve metin madenciliği sonuçları ile faiz oranları arasında bir korelasyon olup olmadığını incelemektedir. Çalışmadaki temel sorularımız;“Merkez Bankaları arasında ortak bir dil kullanımı var mı?”,“Ortak dil kullanımı 10 yıllık süreçte nasıl değişti?”,“Toplantı Metinlerinin okunabilirlik düzeyi ne kadar değişti?”,“Faiz kararları ve toplantı metinleri arasında bir korelasyon var mı? Bu metinler bir karar sinyali olarak algılanabilir mi?”ve“MB'ler kendi aralarındaki iletişimde ne kadar tutarlı?”sorulardır. Araştırma sorularımıza yönelik süreç içerisinde örnek olarak seçilen 10 ülkenin MB iletişiminde gelişme olduğu tespit edilmiştir. Ancak Para Politikası Kurul Metinleri ile faiz oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I investigate the communication texts of monetary policy committee meetings of emerging market economies (EMEs) by applying the text mining method. The objective is to quantify the recent changes in these communication texts using readability, clarity and sentiment indicators. The international economic institutions and financial markets hold the view that the central banks of Brazil, Hungary, Indonesia, Malaysia, Poland, Russia, South Africa, South Korea and Turkey have initiated significant changes in their monetary policy communication strategies and procedures following the tectonic shifts introduced by major central banks such as forward policy guidance. I tried to answer the following research questions:“Is there a common language used among our sample EM central banks?”.“How has the common language usage changed in the last ten years?”.“How much has the readability level of the meeting statement texts changed?”. How has communication affected the effectiveness of EM monetary policies? Our empirical results reveal the effectiveness of EM CB communication strategies and policies-in place in recent years.