An analysis of The Central Bank of The Republic of Türkiye (CBRT)'s monetary policy communication with text mining
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası iletişiminin metin madenciliği ile analizi
- Tez No: 758248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son 20 yıldır merkez bankaları kısa vadeli faiz oranlarını enflasyonu kontrol etmek için temel politika aracı olarak kullanmaktadır. Ayrıca, zaman içerisinde iletişim stratejisi merkez bankalarının en önemli politika araçlarından biri haline gelmiştir. Özellikle, nominal faiz oranlarının sıfır alt sınırına geldiği 2008 Küresel Krizi sonrası, merkez bankaları beklentileri yönetmek için iletişim politikasını oldukça etkin kullanmışlardır. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak giderek büyüyen bir literatür merkez bankalarının iletişim stratejilerini incelemektedir. Öte yandan, metin madenciliği literatüründeki gelişmeler, alternatif yöntemlerle merkez bankası metinlerinin analiz edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nin Para Politikası Kurulu kararları 2006-2020 dönemi için incelenmiştir. Analizlerde; farklı metin madenciliği yöntemleri, veri temizliği ve önişlemesi, tanımlayıcı metin istatistikleri, karar metinlerinin algı analizi ve makine öğrenmesi uygulamaları kullanılmış, politika sürecine katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last twenty years, most of the central banks have started to use short term interest rates as a main monetary policy tool to control inflation. Moreover, communication strategy has become one of their most important policy tools through time. Especially, after the 2008 Global Financial Crisis, when the nominal interest rates hit the zero lower bound, central banks have used communication policy very effectively to form expectations. As a result of these developments, there is a growing body of literature examining the communication strategies of central banks. Advances in text mining literature also enables to analyze central bank texts by using alternative methods. Under this background, this thesis analyses the Central Bank of the Republic of Türkiye's (CBRT) Monetary Policy Committee decision announcements for the period 2006-2020. In the analysis, different text mining techniques, data cleaning and preprocessing, descriptive text statistics and sentiment analysis of announcements, and machine learning applications are used and contributions to policy making process are discussed.