An analysis of teacher self efficacy and teacher autonomy in relation to a new distance learning era
Yeni uzaktan eğitim çağıyla öğretmen özerkliği ve özyeterliliğinin ilişki analizi
  1. Tez No: 773985
  2. Yazar: IŞILAY ERTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uzaktan eğitim, COVID 19 gibi hastalıklar nedeniyle eğitim için yeni doğan bir ihtiyaçtır. Bu bakımdan uzaktan eğitime daha yakından bakmanın zamanı geldi. Mevcut çalışma, öğretmen özyeterliği, öğretmen özerkliği ve uzaktan öğrenme arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. EBA, Covid-19 sürecinde en çok kullanılan çevrimiçi bir eğitim programıdır. Araştırmanın amacı, öğretmen özyeterliği ve öğretmen özerkliği ile EBA yeterliği ve kullanımı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için, katılımcılar Gaziantep'te görev yapan 408 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Mevcut çalışmada nicel yaklaşım kullanılmıştır. Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği, Öğretmen Özerklik Ölçeği ve EBA Yeterlik Ölçeği katılımcılara çevrimiçi platformlar üzerinden uygulanmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin EBA yeterlikleri ile öğretmen öz yeterlikleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The distance learning is a new-born need for the education because of the illnesses such as COVID 19. In that regard, it is time to get a closer look at the distance learning. The current study aims to investigate the relationship among the teacher self-efficacy, teacher autonomy and distance learning. EBA is an online educational program which is mostly used during the Covid-19 process. The aim of the study is to find out the relationship among the teacher self-efficacy and teacher autonomy and the proficiency of EBA and its usage. In order to attempt this goal, the participants consisted of 408 EFL teachers working in Gaziantep, Turkey. The current study utilized quantitative approach. The Teacher sense of Self Efficacy Scale, Teacher Autonomy Scale and EBA proficiency scale were administered to the participants via online platforms. The results revealed that there is a positive correlation between teacher self-efficacy and EBA proficiency of the teachers.