Gold recovery from anode slime
Anot çamurundan altın kazanımı
  1. Tez No: 77404
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
in ÖZET ANOT ÇAMURUNDAN ALTIN KAZANIMI YILDIZ, Süleyman Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Hüseyin TURAL Eylül- 1998, 25 sayfa Bu çalışmada anot çamuru değişik derişimdeki nitrik asit ile oda sıcaklığında ve kaynatılarak liç edildi. Böylece en uygun liç şartlan elde edilmiştir. Nitrik asitte çözünmeyen kan kısım altın suyu ile reaksiyona sokuldu. Çözeltide bulunan altın önce Fe (NH4)2(S04)2 ile çöktürüldü. Altın çökeleği tekrardan altın suyu ile çözüldü, ikinci olarak oksalik asit ile çöktürüldü. Böylece %99.7 saflıkta altın elde edildi. Nitrik asit liçinden sonraki gümüş içeren çözelti NaCl ile AgCİ çökeleği oluşturmak üzere reaksiyona sokuldu. MTA sonuçlarına göre, çamurda bulunan gümüşün %91'i geri kazanılmıştır. Kaynama noktasında ve 8-9 M KNO3 kullanılarak elde edilen altın miktarının MTA'nın sonuçlarına çok yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT GOLD RECOVERY FROM AxNODE SLIME YILDIZ, Süleyman MSc. in Chemistry Supervisor : Prof.Dr.Hiiseyin TURAL September- 1998, 25 pages In this work, anode slime was leached with various concentrations of HNO3 at room temperature and reflux temperature. Thus, the optimum leaching conditions were determined. The solid residue which did not dissolve in nitric acid was treated with aqua regia. The gold in solution was first precipitated with Fe (NH4)2(S04)2- The precipitated gold was then redissolved with aqua regia and reduced with oxalic acid. Thus, %99.7 purity gold was recovered. The filtrate which contains Ag from the HNO3 leaching process was treated with NaCl to give AgCl precipitate. According to MTA results, %91 of Ag in slime was recovered. The amounts of recovered Au and Ag which were obtained with 8-9M HNO3 at reflux temperature were found to be very close to the MTA results.