Kripto para piyasasına dair haberlerin, televizyon ve YouTube içerikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of crypto market news in terms of television and YouTube content
  1. Tez No: 774048
  2. Yazar: ÖZGE YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde dünya genelinde kripto para piyasasına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu süreçte bireyler etkin karar vermede bilgiye çok daha fazla ihtiyaç duymaya başlamıştır. Dolayısıyla kripto para birimlerinde yaşanan değer değişimleri, piyasaya etki edecek bilgi akışı haber medyası tarafından yakından takip edilmektedir. Bu alanda ortaya çıkan bilgi açığının giderilmesi için ekonomi yayıncılığı yapan televizyon kanallarında kripto para piyasasına dair haber bültenleri oluşturulmuştur. Bu süreçte sosyal medyada da oluşturulan kripto paralara dair kanallar ve üretilen detaylı içerikler alternatif haber kaynağı haline gelmiştir. Yeni medyanın sağlamış olduğu katılımcı kültür ile işin uzmanı olmayan, bu alanda yatırım yapan ve tavsiyelerini kitlelerle paylaşmak isteyen kişiler de haber üretim sürecine dâhil olmuştur. Dolayısıyla sosyal medyadaki kripto para piyasasına dair içerikler, geleneksel medya olan televizyon ekonomi haberciliğinden farklılaştığı görülmüştür. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'de ekonomi yayıncılığı yapan kanallardaki kripto para programları ile YouTube sosyal medya platformunda üretilen kripto para konulu içeriklerin süre, sıklık, içerik ve yatırıma güdüleyici rolleri bakımından farklılaştığı noktaların saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, televizyon ekonomi kanalında yayınlanan Kripto Para programları ile YouTube kripto para konulu kanallardaki içerikler bir aylık dönemde incelenmiştir. YouTube'da, kripto para piyasasına dair içerik üreten ve en çok etkileşime sahip ilk üç sırada yer alan kanallar örnekleme dahil edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma metodlarında tematik analiz yöntemine başvurularak, yorumsamacı bir yaklaşım izlenmiştir. Böylelikle geleneksel medyada televizyon ekonomi haberciliğinden yeni medyada kripto paralara dair içeriklerin nasıl değiştiği belirlenen temalar çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Araştırmanın verileri doğrultusunda YouTube'un; yatırıma güdüleyici unsurlarla kripto para piyasalarında detaylı yatırım stratejileri ve analiz tekniklerine dair bilgilerin aktarıldığı görülmüştür. Ayrıca YouTube'un; kripto paraların reklam ve tanıtımı amacıyla kullanılması ve bu piyasada yatırım yapan kişiler ile yatırıma dair bilgi talep edenler arasında aracı konumuyla farklılaştığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, relevance of cryptocurrency market rises all over the earth. Individuals begin to need much more information in order to make effective decision. Therefore, value changes about cryptocurrency and information flow that can affect the market are followed closely by news media. In order to eliminate lack of information about the market, newscasts about cryptocurrency market are organized by economy channels on television. Moreover, social media channels become alternative news source. People who are not an expert of market, make investment on market and want to share their advice to other people becomes a part of production process of news by new media. Moreover, the contents of cryptocurrency market on social media differs from traditional television economy channels. In this study it is aimed that different points of time, content and role about effect to decide investment of newscast of economy channels on television and cryptocurrency contents that are produced on YouTube social media platform. In this regard, cryptocurrency newscasts on television and contents about cryptocurrency on YouTube channels analyzed for one month duration in this study. Top three YouTube channels which produce contents about cryptocurrency and have highest level of interaction, integrated in to sample. In this study, method of thematic analyze is used for qualitative research method. Contents transferred to MAXQDA 2022 program and codification is made after related contents uncovered. The comparision of themes that acquired from the codification and questions of this study, is made with hermeneutic approach. In accordance with data of this study, it is concluded that YouTube is a social media which information transfer is made about investment strategies and analyze techniques of cryptocurrency and is an intermediary between investor and people demanded information about investment.