Oyunlaştırmanın marka sadakati üzerindeki etkisi: Yemeksepeti-Muhtarlık oyunlaştırması örneği
The effect on gamification on brand loyalty: The case of Yemeksepeti-Muhtarlik gamification
- Tez No: 774049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve markaların farklılaşma stratejileri doğrultusunda oyunlaştırma uygulamalarının önem kazanması üzerine bu alana olan akademik ilgi de artmıştır. Literatürde yapılan çalışmalara bakıldığında, oyunlaştırma kavramı ile pazarlama arasındaki ilişkinin farklı perspektifler ile incelendiği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı alana katkı sağlayacak bir konu olarak oyunlaştırma uygulamasının marka sadakati üzerindeki etkisini ölçebilmek ve test etmektir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve 176 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda oyunlaştırma uygulamalarının marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the development of technology and the growth of gamification applications in line with the differentiation strategies of brands have increased academic interest in this field. When the literature is examined, it is seen that the studies conducted in the area examine the relationship between the concept of gamification and marketing from different perspectives. This study aims to measure and test the effect of gamification on brand loyalty. Within the scope of the research, 176 people participated in our survey by using the convenience sampling method. As a result of the research, it has been determined that gamification practices significantly affect brand loyalty