Ütopya ve distopyalarda din ve Tanrı tasavvuru
The conception of religion and God in utopia and dystopia
  1. Tez No: 774055
  2. Yazar: İBRAHİM UBEYDE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Düşünce tarihinde ütopya ve distopyalar hala önemli bir yere sahiptir. Ütopyalarda yaşanılan toplumun sosyal, siyasi ve kültürel sıkıntılarından kurtulmak umuduyla daha ideal bir devlet kurgulanmaktadır. Bu ideal devlet kurgusu yeryüzünde bir cennet tasviri gibidir. Çünkü eserlerde kurgulanan karakterler mutlu ve hayatından memnun bir yaşam sürmektedir. Buna karşın distopyalarda ise kötü bir yönetime sahip devlet anlayışı vardır. Bu tür eserlerde iktidar yönettiği halkı her şeyiyle kontrol altına almak istemektedir. Distopyalardaki hikâye ana karakterlerin algısal tecrübeleriyle kurgulanmaktadır. Bu çalışmada, ideal bir devlet daha temelde ideal bir yaşamın kurgulandığı ütopya ile her şeyin kontrol altına alınmış bir şekilde kurgulandığı distopyalardaki din ve Tanrı tasavvuru incelenmiştir. Tasavvur doğrudan algıyla ilişki olduğundan felsefe alanında yer alan özne-nesne ayrımındaki algısal ilişkiye yer vermek gerekli görülmüştür. Konu, düşünce tarihinde yer alan tüm ütopya ve distopyalar bağlamında değil kurgusu ve tasavvurlarıyla tarihte önemli yer edinen eserler temelinde işlenmiştir. Bu eserlerdeki karakterlerin öncelikle algısal durumları ele alınmıştır. Sonra bu karakterlerin din ve Tanrı tasavvuru hakkındaki tecrübeleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Utopias and dystopias still have an important place in the history of thought. A more ideal state is being fictionalized in the hope of getting rid of the social, political and cultural problems of the society lived in utopias. This ideal state fiction is like a description of heaven on earth. Because the characters fictionalized in the works lead a happy and contented life. On the other hand, in dystopias, there is an understanding of the state with a bad administration. In such books, the government wants to control the people and their life by all means. The story in dystopias is fictionalized by the perceptual experiences of the main characters. In this study, the conception of religion and God in utopias where an ideal state is basically an ideal life, and in dystopias where everything is constructed in a controlled way are examined. Since conception is directly related to perception, it was deemed necessary to include the perceptual relationship of subject-object distinction in the field of philosophy. The subject has been studied not in the context of all utopias and dystopias in the history of thought, but on the basis of books that have an important place in history with their fiction and conception. First of all, the perceptual states of the characters in these books are discussed. Then, the experiences of these characters about religion and God conception were evaluated in detail.