The regulation of keratin 8 by aurora B during the cell cycle
Keratin 8 proteininin aurora B tarafından hücre bölünmesi sırasında regulasyonu
- Tez No: 774069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ SICAKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Canlı organizmaların genetic bilgiyi gelecek nesillera katarma gibi en temel işlevlerini yerine getirebilmesi için hücre bölünmesi gereklidir. Hücre döngüsüne bağlı kinazlarla kontrollü bir şekilde düzenlenen hücre bölünmesi sırasında bir hücrenin morfolojisinde büyük değişiklikler gerçekleşir. Kromozomlar, hücre zarı ve sitoskeletal elementler, dinamik ve geniş kapsamlı bir şekilde değişiklikler gösteren hücre elementlerinin en başlıcalarıdır. Hücre bölünmesindeki master düzenleyiciler olan kinazlar ve onların hedef proteinleri bir çok açıdan araştırılmış olsa da moleküler düzeyde henüz keşfedilmemiş birçok mekanizma bulunmaktadır. Örneğin, hücre iskeletinin başlıca iki elementinden olan ve hücre bölünmesinde kritik rol oynayan aktin ve mikrotübül filamentlerinin roller ve düzenlenme mekanizmaları literatürde iyi tanımlanmış olmasına ragmen hücre iskeletinin diğer bir üyesi olan ara filamentlerin hücre bölünmesindeki roller ve regulasyonları hakkında daha çalışma bulunmaktadır. Keratinler Ara filamentlerin en çeşitli ailesindendir ve dokuya özgü bir şekilde ifade edilirler. Ek olarak, malignant dokudaki farklı ifadeleri nedeniyle kanser tanısında biyobelirteç olarak sıklıkla kullanılırlar. Keratinlerin temel işlevi hücreye mekanik güç sağlamaktır. Diğer hücre iskeleti elementleri olan aktin ve mikrotübül filamentlere kıyasla hücre bölünmesi sırasındaki regulasyonları iyi karakterize edilmemiştir. Bu nedenle, ana mitotic kinazların mitoz ve sitokinez sırasında ara filamentlerin önemli bir üyesi olan keratinlerin düzenlenme mekanizmalarını araştırmayı hedefledik. Burada, kütle spektrometrisi yaklaşımımız sayesinde Keratin 8'in Aurora B kinaz aktivitesine bağlı 6 fosforilason bölgesini ortaya çıkardı. Ayrıca, biyokimyasal yaklaşımlar kullarak Keratin 8'in mitoz ve sitokinez fosforilasyon bölgelerini analiz ve karakterize ettik. Çalışmamız, hücre bölünmesi sırasında Keratin 8'in işlevi ve düzenlenmesi konusunda hücresel mekanizmasını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cell division is required for living organisms to carry out their most basic functions, such as transmitting genetic information to the future generation. The morphology and biochemistry of a cell changes dramatically during cell division. Dynamic changes occur in multiple components of the cell including chromosomes, membranous organelles and cytoskeletal elements during mitosis and cytokinesis. Various cell cycle-dependent kinases strictly regulate these intricate activities. The molecular details of regulatory mechanisms during cell division and master regulators and their dynamic targets are active research questions in cell division. Microtubule and actin filaments are two main elements of the cytoskeleton that play critical roles in mitosis and cytokinesis and have relatively well-understood in terms of their functions and regulatory mechanisms. In contrast, intermediate filaments, a type of cytoskeletal element, are a less well-studied component of cell division. Keratins are the most diverse family of intermediate filaments. They are expressed in tissue-specific manner. Additionally, they are used as a biomarker in cancer diagnosis because of their differential expression in malignant tissues. The primary function of keratins is to provide mechanical strength to the cell. However, how the Keratins are re-organized during cell division and their regulatory mechanisms are not well studied. I aimed to investigate how the master mitotic kinases regulate keratins during mitosis and cytokinesis by using both proteomic and cell biology-based approaches. Our mass spectrometry analysis revealed six Aurora B kinase-dependent phosphorylation sites of Keratin 8. By creating phospho-mutant versions, I analyzed and characterized the roles of the phosphorylation site of Keratin 8 during mitosis and cytokinesis. Our study provides insight into the function and regulation of Keratin 8 during cell division. We showed that cytokinesis-specific phosphorylation of Keratin 8 is required for successful cytokinesis by reorganizing Keratin 8 fibers by Aurora B kinase.