The regulation of keratin 8 during the cell cycle
Keratin 8'in hücre döngüsündeki düzenlenmesi
  1. Tez No: 473021
  2. Yazar: BÜŞRA HARMANDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hücre bölünmesi, canlı organizmaların genetik bilgilerini gelecek kuşaklara aktarmak gibi en temel görevlerini yerine getirmesi için gereklidir. Hücre bölünmesi sırasında hücrelerin morfolojisinde ve biyokimyasında çarpıcı değişiklikler gerçekleşir. Bu karmaşık süreç çeşitli hücre döngüsüne bağlı kinazlarla sıkı bir şekilde düzenlenir. Kromozomlar, hücre zarı ve sitoskeletal elementler mitoz ve sitokinez sırasında en çok değişkenlik gösteren yapılardır. Hücre bölünmesi pek çok yönden araştırılmış ve birçok moleküler düzeyde mekanizma keşfedilmiştir. Örneğin, hücre iskeletinin başlıca üyeleri olan aktin ve mikrotübül filamentleri, hücre bölünmesinde kritik rol oynar ve onların özgül rolleri ve regülasyonları literatürde iyi tanımlanmıştır. Bununla birlikte, hücre iskeletinin diğer bir üyesi olan ara fılamentler, hücre bölünmesindeki rolleri ve regülasyonları açısından daha az çalışılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada ara filamentlerin başlıca üyesi olan Keratin'lerin regülasyonunun mitoz ve sitokinez sırasında ana mitotik kinazlar tarafından düzenlenmesini incelemeyi amaçladık. Hücre bölünmesi sırasında Keratin 8'in özgül fosforilasyon bölgelerini tanımlamak için kütle spektrometresine fosfopeptitlerin kalitatif tayini yapılmıştır. Ayrıca, küçük molekül inhibitörleri kullanarak Keratin 8'in sitokineze özgü fosforilasyon bölgelerini analiz ettik. Çalışmamız, Keratin 8'in fosforilasyona bağlı regülasyonunu ve bunların sitokinez sırasında hücresel fonksiyonlarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cell division is essential for living organisms to accomplish their most fundamental tasks such as transferring their genetic information to next generations. During cell division, a cells' morphology and biochemistry undergo dramatic changes. These complex processes are tightly regulated by various cell cycle dependent kinases. Chromosomes, cell membrane and cytoskeletal elements are highly dynamic during mitosis and cytokinesis. Many aspects of cell division are yet to be discovered including the function of master regulators and their dynamic targets at the molecular level. For instance, actin and microtubule filaments, two major members of the cytoskeleton, play critical roles in cell division and their role and regulations are relatively well characterized. However, intermediate filaments, another member of the cytoskeleton, are the less studied aspect in cell division. Therefore, we aimed to study the regulation of keratins, the major member of intermediate filaments, and their regulation by the master mitotic kinases during both mitosis and cytokinesis. We took a mass spectrometry-based phosphoproteomic approach to identify specific phosphorylation sites of Keratin 8 during cell division. Further, we analyzed cytokinesis specific phosphorylation sites of Keratin 8 by using small molecule inhibitors. Our study revealed the phosphorylation dependent regulation of Keratin 8 and its cellular function during cytokinesis.