Evlilik uyumunun karanlık üçlü kişilik özellikleri ve bağışlayıcılık tarafından yordanması
Examination of marital adjustment predicted by dark triad personality traits and forgiveness
- Tez No: 774089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ILDIRIM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde çift uyumu, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve bağışlayıcılık düzeyleri incelenmiştir. Evlilik uyumunun karanlık üçlü kişilik özellikleri ve bağışlayıcılık düzeyleri tarafından yordayıcılığın incelendiği araştırmaya 309 evli birey katılmıştır. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Çift Uyum Ölçeği”,“Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği”ve“Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çalışma durumu, evlilik süresi, çocuk sahibi olma durumu bakımından çift uyumu düzeylerinin farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, psikolojik destek alma durumu değişkenleri bakımından bağışlayıcılık puanlarında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Karanlık üçlü kişilik özelliklerine yönelik bulgular incelendiğinde, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma durumu, gelir düzeyi, psikolojik destek almış olma durumu ve şu an psikolojik desteğe devam etme durumu bakımından anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Evlilik uyumunun bağışlayıcılık ve karanlık üçlü kişilik özellikleriyle ilişkisi incelendiğinde evlilik uyumunun bağışlayıcılık ile pozitif yönlü; karanlık üçlü kişilik özellikleri olan narsisizm, makyavelizm ve psikopati ile negatif ilişkili olduğu bulunmuştur. Evlilik uyumunun bağışlayıcılık ve karanlık üçlü kişilik özellikleri tarafından yordanmasına ilişkin bulgular incelendiğinde, psikopati kişilik özelliği ve durumu affetme alt boyutlarının evlilik uyumunu anlamlı düzeyde yordadığı sonucu elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların çiftlere yönelik geliştirilecek uygulamalara katkı sağlayabileceği ve ileri araştırmalarda elde edilen bulguların genişletilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dyadic adjustment, dark triad personality traits and levels of forgiveness in married individuals were examined. 309 married individuals participated in the study in which the predictor of marital adjustment by dark triad personality traits and levels of forgiveness was examined.“Sociodemographic Information Form”,“Dyadic Adjustment Scale”,“Dark Triad Personality Scale”and“Forgiveness in Interpersonal Relations Scale”were applied to the participants. According to the findings obtained in the study, it was found that the dyadic adjustment levels of the participants differ in terms of gender, education level, income level, employment status, marriage duration, and having children. In addition, it was found that there were significant differences in the forgiveness scores of the participants in terms of gender, income level, education level, and psychological support. When the findings regarding the dark triad personality traits were examined, it was determined that there were significant differences in terms of gender, education level, employment status, income level, having received psychological support and currently continuing psychological support. When the relationship of marital adjustment with forgiveness and dark triad personality traits is examined, marital adjustment is positively correlated with forgiveness. Additionally, the dark triad personality traits narcissism, machiavellianism and psychopathy were found as significantly and negatively correlated with marital adjustment. When the findings related to the prediction of marital adjustment by forgiveness and dark triad personality traits were examined, it was concluded that psychopathy personality trait and forgiveness for situations sub-scale significantly predicted marital adjustment. It can be considered that the results obtained can contribute to the applications to be developed for couples and that the findings obtained in further research can be expanded.